18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujący wyrok

Polak skazany za walkę w Ukrainie. Trafi za kratki na 20 lat

07.04.2022  16:24
Czech Alojz Polak skazany na 20 lat więzienia
Czech Alojz Polak skazany na 20 lat więzienia Fot: AP/Associated Press/East News

Czeski wymiar sprawiedliwości ogłosił wyrok ws. Alojzego Polaka, żołnierza walczącego po stronie separatystów w Ukrainie. Według ustaleń prokuratury mężczyzna nadal może przebywać na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Praska prokuratura ustaliła, że Alojz Polak pod koniec 2016 roku opuścił Czechy i udał się na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Tam rozpoczął służbę wojskową oraz brał udział w starciach z ukraińskim wojskiem. Początkowo służył jako snajper, lecz wkrótce otrzymał awans na dowódcę plutonu.

Alojz Polak skazany

Zdaniem prokuratury Polak cały czas przebywa w Ukrainie i prawdopodobnie walczy przeciwko ukraińskiej armii. Dokładna lokalizacja czeskiego bojownika nie jest znana.

Polakowi postawiono zarzut terroryzmu, a także udziału w organizacji terrorystycznej. Czeskie prawo umożliwia ściganie sprawców aktów terrorystycznych, którzy działają na terenie innych państw.

Teraz grozi mu 20-letni pobyt za kratkami, o ile przeżyje i zdecyduje się na powrót do ojczyzny. Miesiąc temu czeski wymiar sprawiedliwości taką samą karę wymierzył Pavlovi Botko. Śledczy sprawdzają też, czy przestępców mogło być więcej.

logo Tu się dzieje