18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowa pandemia?

OMIKRON PARALIŻUJE EUROPĘ. Kolejne kraje zaatakowane

Emilia Waszczuk
29.11.2021  12:27
Omikron atakuje w Europie
Omikron atakuje w Europie Fot: Planeta.pl

Potwierdzono pierwsze zakażenia wirusem omikron w Czechach i Austrii. Już w sobotę informowano o kilku potencjalnych przypadkach, po dodatkowych testach pojawiły się informacje o pacjentach zero.

60-letnia kobieta z Czech wróciła z podróży do Namibii. Do Afryki wyjechała na wyprawę fotograficzną, wraz z nią podróżowało osiem innych osób z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca. Wszyscy uczestnicy wyprawy zostali przebadani na obecność koronawirusa, ze szczególnym uwzględnieniem wariantu omikron. W próbkach pobranych w Ołomuńcu nie stwierdzono mutacji omikron, dane ze Środkowych Czech nie są jeszcze znane.

Pierwsze zakażenie wirusem omikron potwierdził szpital w Libercu. - Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk - przekazała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala Iva Dolinova.

Co ważne, zakażona omikronem kobieta była w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19.

Omikron w Austrii

Pierwszy przypadek zakażenia mutacją omikron w poniedziałek potwierdziło też ministerstwo zdrowia Austrii. Tam pacjentem zero jest mężczyzna z Tyrolu, który niedawno wrócił z RPA. Jest w pełni zaszczepiony, zakażenie przechodzi bezobjawowo. Po powrocie do Afryki został rutynowo przebadany i uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przebywa w izolacji.

Omikron w Europie

Wirus omikron został już także potwierdzony w Niemczech - tam w niedzielę wykryto trzeci przypadek zakażenia zmutowanym koronawirusem. Jego ofiarą padli trzej turyści, wszyscy w ostatnim czasie odwiedzili RPA, byli szczepieni. Omikron został potwierdzony także we Włoszech, u mężczyzny podróżującego z Afryki. Również on wcześniej przyjął pełną szczepionkę przeciw COVID-19.  

W poniedziałek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał, że jak na razie w Polsce nie ma żadnych podejrzeń ani potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem omikron. Uprzedził jednak, że to zapewne jedynie kwestia czasu, a zagrożenie jest tak duże, że rząd podejmie pierwsze kroki i ogłosi nowe obostrzenia.

Czytaj także