18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielka zmiana

Koniec szczepienia AstraZeneca. Całkowity zakaz jej używania

15.04.2021  13:42
Dania: AstraZeneca wycofana
Dania: AstraZeneca wycofana Fot: Michal Dubiel/REPORTER

Koniec preparatu AstraZeneca w pierwszym kraju w Europie. Całkowity zakaz użytkowania tej szczepionki wprowadziły duńskie władze. To wielki cios w koncern.

AstraZeneca jest jednym z preparatów, który budzi zdecydowanie największe kontrowersje. Wielokrotne doniesienia o zakrzepicy po jego zastosowaniu sprawiły, że mnóstwo ludzi woli zrezygnować ze szczepienia niż skorzystać z tego konkretnego specyfiku. W Polsce sytuacja jest bardzo podobna - tymczasem w Europie pojawiają się pierwsze związane z tym decyzje.

Wiele krajów na świecie podejmuje w związku z tym konkretne kroki. Między innymi Dania wydała właśnie zakaz szczepień AstraZenecą - wszystko z uwagi na pojawiające się doniesienia o możliwych, niepożądanych skutkach stosowania preparatu. Tym samym jest to pierwszy kraj w Europie, który zdecydował się na tak drastyczne kroki.

Dania: AstraZeneca całkowicie zakazana

Już na początku marca Dania zawiesiła szczepienia tym preparatem. Niedługo później w ślad za nią poszło kilkanaście krajów europejskich, ale nie było wśród nich Polski. Teraz duńskie władze ostatecznie zrezygnowały z preparatu opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Kampania szczepień w Danii będzie kontynuowana bez szczepionki firmy AstraZeneca

– ogłosił na konferencji prasowej dyrektor duńskiego Urzędu Zdrowia Soren Brostrom.

Od czasu zawieszenia stosowania preparatu AstraZeneca, kraj kontynuuje szczepienia na koronawirusa przy użyciu preparatów Pfizera oraz Moderny. Tamtejszy rząd jest przekonany, że duża dostępność innych specyfików sprawi, że Dania poradzi sobie bez tego konkretnego szczepienia.

Już na początku kwietnia Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała, że szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca może w niektórych przypadkach prowadzić do zakrzepów krwi. Tymczasem sama AstraZeneca niezmiennie zapewnia o tym, że jej szczepionka jest w pełni bezpieczna dla wszystkich.

Myślicie, że w Polsce ostatecznie zostaną podjęte podobne kroki?

Czytaj także
Przeczytaj więcej