18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

AstraZeneca bezpieczna?

Znowu śmierć po szczepieniu. Straszne objawy

Wojciech Kozicki
15.03.2021  13:27
Śmierć po szczepieniu na COVID-19. AstraZeneca się tłumaczy
Śmierć po szczepieniu na COVID-19. AstraZeneca się tłumaczy Fot: Piotr Hukalo/East News

Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca znowu w cieniu krytyki. Czy rzeczywiście jest tak bezpieczna, jak zapewnia producent? Właśnie poinformowano, że nastąpił kolejny zgon po zaszczepieniu na koronawirusa i pojawiły się nietypowe objawy.

Kolejne zgony i powikłania po podaniu szczepionki na COVID-19. Tym razem życie straciła 60-letnia Dunka, której podano preparat AstraZeneki. Duńska Agencja Leków podała w niedzielnym komunikacie, że 60-latka wykazywała "wysoce nietypowe objawy". Okazuje się jednak, że są bardzo podobne do tych, które wystąpiły niedawno u zaszczepionych Norwegów.

Śmierć po szczepieniu na COVID-19. AstraZeneca się tłumaczy

Jak podaje Radio ZET, zaszczepiona Dunka zmarła z powodu zakrzepów krwi, które wystąpiły w dużych i małych naczyniach krwionośnych. Miała też małą liczbę płytek krwi, a do tego wystąpiło u niej krwawienie.

AstraZeneca wydała już oświadczenie w sprawie powikłań i zgonów po szczepieniu, zapewniając, że preparat jest bezpieczny. Polski rząd również uważa, że nie ma się czego bać i zamierza dalej szczepić preparatem AstraZeneki. Pytany o powikłania po zastosowaniu preparatu AstryZeneki był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, potwierdził, że w niektórych krajach wskazywano na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu tej szczepionki, ale w Polsce takiego przypadku do dzisiaj nie stwierdziliśmy. Opierając się na badaniach, które są prowadzone w Europejskiej Agencji Leków, zapewnia, że zbieżność czasowa wystąpienia ewentualnego zespołu poszczepiennego z podaniem szczepionki nie ma uzasadnienia. Tymczasem Norwegia, Islandia, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Włochy, wstrzymały szczepienie preparatem AstraZeneki ze względu na pojedyncze przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u zaszczepionych.

Dogłębna analiza (tych danych) nie wykazała, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy trombocytopenii niezależnie od grupy wiekowej, płci, partii podanej szczepionki czy kraju – oświadczyła firma AstraZeneca.

Czytaj także
Przeczytaj więcej