18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zapadł wyrok!

Donald Trump skazany na śmierć!

Wojciech Kozicki
06.10.2020  13:03
Kłopoty Donalda Trumpa - najpierew koronawirus, a teraz kara śmierci
Kłopoty Donalda Trumpa - najpierew koronawirus, a teraz kara śmierci Fot: Facebook/Canal 10 Nicaragua

Donald Trump ma koronawirusa, a do tego trwa mordercza kampania prezydencka. Jeśli po tym wszystkich planuje wakacje, to na pewno nie w Jemenie. Jemeński sąd wydał wyrok zaocznie – prezydent USA został skazany na śmierć za popełnienie zbrodni wojennej.

Donald Trump, delikatnie mówiąc, nie jest mile widzianą osobą w Jemenie. Tamtejszy sąd, kontrolowany przez Huti, uznał prezydenta USA za winnego śmierci 51 cywilów, w tym 40 dzieci, które zginęły w bombardowaniu Dahyan. Oprócz Trumpa na karę śmierci zostali skazani król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd, saudyjski książę Muhammad ibn Salman, dowódca saudyjskich sił powietrznych oraz prezydent Jemenu. Zdaniem sądu to te osoby ponoszą pełną odpowiedzialność za bombardowanie w Dayhan.

Donald Trump i kara śmierci w Jemenie

Wyrok dotyczy wydarzeń z września 2018 roku. W nalocie na market w kontrolowanym przez Huti mieście Dayhan zginęło wówczas 51 osób, w tym 40 dzieci. Saudyjska armia zrzuciła bomby m.in. na autobus szkolny.

Skazani nie tylko mają pożegnać się z życiem, ale także zapłacić 10 milionów dolarów odszkodowania rodzinom zabitych w ataku. Wyrok został wydany zaocznie, bo żaden z oskarżonych nie stawił się w sądzie.

Huti to jemeński ruch o charakterze polityczno-militarnym, skupiający plemiona zajdyckie (jeden z odłamów szyizmu) zamieszkujące w większości północno-zachodni Jemen. Początkowa działalność ruchu Huti była pokojowa. Dopiero w 2004 roku Huti rozpoczęli antyrządową rebelię przeciw sunnickim władzom centralnym. Powodem wystąpień była amerykańska interwencja w Iraku, którą rządzący popierali. Huti są jednym z głównych uczestników toczącej się wojny domowej w Jemenie, która wybuchła po tym, jak ruch ten w styczniu 2015 dokonał zamachu stanu, a wcześniej zajął stolicę Sanę we wrześniu 2014 – wyjaśnia radiozet.pl

 

Przeczytaj więcej
Komentarze