18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

korona upada

Dramat Elżbiety II. Monarchini traci królestwo

29.11.2021  16:15
Elżbieta II traci królestwo
Elżbieta II traci królestwo Fot: DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News

Kolejny cios w samo serce sędziwej królowej. Elżbieta II TRACI KRÓLESTWO! Od wtorku 30 listopada jej władza upada.

Ciężkie czasy przeżywa brytyjska monarchia. Wiosną zmarł mąż królowej, książę Filip. Sama władczyni niedawno trafiła do szpitala, a teraz apeluje do swego zbuntowanego wnuka Harry'ego (wyrzekł się rodziny i zamieszkał w USA) by przyjechał do Wielkiej Brytanii na święta, bo czuje, że kolejnych może już nie doczekać. Jeden z synów królowej oskarżany jest o gwałty na nieletniej, a media wciąż donoszą o wewnętrznych konfliktach i oskarżeniach w obrębie rodziny.

Teraz Elżbiecie II zadano kolejny cios... PRZESTAJE BYĆ KRÓLOWĄ. Raz na zawsze i bezpowrotnie.

Królowa Elżbieta II traci królestwo

Elżbieta II jest królową już blisko 70 lat. Odkąd jako młodziutka kobieta przejęła koronę, jej władza rozlewa się na Wielką Brytanię i kraje związkowe. Teraz jeden z nich wymyka się spod monarchii i staje republiką.

Już od wtorku 30 listopada Barbados zrywa ostatnie imperialne powiązania z Wielką Brytanią, pod której władzą pozostawał od 1627 roku. Już w roku 1966 uzyskał wprawdzie niepodległość, jednak nadal pozostawał częściom imperium kolonialnego. Zmiany przyniósł wrzesień 2020 roku, kiedy to gubernator kraju Sandra Mason postanowiła zerwać związki z Wielką Brytanią i zamknąć kolonialną przeszłość. Władze Barbadosu zdecydowały o zmianie ustroju na republikę.

Przed miesiącem Sandra Mason została wybrana pierwszą prezydentką państwa, a przejęcie władzy zaplanowano na 29 listopada. Dzień później Barbados oficjalnie stanie się republiką. Co ważne, monarcha brytyjska zdaje się być pogodzona ze stratą - w uroczystościach udział bierze następca królowej Elżbiety II książę Karol.

Czytaj także
Przeczytaj więcej