18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

„Rosja wszędzie zostawia śmierć”

Druga Bucza. W Iziumie znaleziono setki grobów

16.09.2022  13:39
W lesie pod Izium znaleziono drewniane krzyże
W lesie pod Izium znaleziono drewniane krzyże Fot: Evgeniy Maloletka/Associated Press/East News

Ukraina twierdzi, że pod Izium odkryto masowe groby, kilka dni po odbiciu miasta Rosji.

Drewniane krzyże zostały odkryte w lesie za Iziumem przez nacierające wojska ukraińskie. Władze zapowiedziały, że w piątek rozpoczną ekshumację niektórych grobów. Nie jest jeszcze jasne, co stało się z ofiarami, ale wczesne relacje sugerują, że niektóre z nich mogły umrzeć z powodu ostrzału i braku dostępu do opieki zdrowotnej. Są też sygnały, że część grobów mogła należeć do żołnierzy ukraińskich. Regionalny szef policji Wołodymyr Tymoszko powiedział BBC, że na miejscu pochowano ponad 400 ciał.

Rosyjskie zbrodnie w Ukrainie. Nowe informacje

Izium, zdobyte już na początku wojny, było wykorzystywane przez Rosjan jako kluczowe centrum logistyczne, zaopatrujące front wschodni. Duża część Izium jest zrujnowana – jeden z lokalnych polityków powiedział dziennikarzom, że do 80 proc. infrastruktury miasta zostało zniszczone, a ciała wciąż są odkrywane w gruzach.

W swoim ostatnim przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski odniósł się do masowych grobów znalezionych wiosną tego roku w Buczy, niedaleko stolicy Kijowa, a także w pobliżu Mariupola: – Chcemy, aby świat wiedział, co się naprawdę dzieje i do czego doprowadziła rosyjska okupacja. Bucza, Mariupol, teraz niestety Izium. Rosja wszędzie zostawia śmierć. I musi zostać za to pociągnięta do odpowiedzialności.

Rosyjscy żołnierze zachowują się jak bestie

Ukraina twierdzi, że zarejestrowała ponad 21 tys. możliwych zbrodni wojennych – w tym zabójstwa cywilów i gwałty – popełnionych przez wojska rosyjskie od czasu, gdy prezydent Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę 24 lutego. Śledczy i dziennikarze znaleźli dowody na umyślne zabijanie cywilów w Buczy i innych pobliskich obszarach.

Izium i wiele innych miast w obwodzie charkowskim zostało wyzwolonych na początku tego miesiąca podczas szybkiej ukraińskiej kontrofensywy, która zaskoczyła rosyjskie wojska i pozostawiła je nieprzygotowane do obrony swoich pozycji.