18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przykre wieści ze wschodu

"Drugi Mariupol" powoli upada. Miasto zamienia się w pustynię

10.06.2022  15:40
Trwa zacięta walka o Siewierodonieck
Trwa zacięta walka o Siewierodonieck Fot: SERGEY BOBOK/AFP/East News

Sytuacja w Siewierodoniecku jest dramatyczna. Rosjanie bezustannie ostrzeliwują miasto, zdobywając kolejne ulice. Według danych zachodnich analityków najeźdźcy kontrolują już wszystkie dzielnice mieszkalne. Obecnie trwają ciężkie walki o obszar przemysłowy Azot.

Sztab Generalny Ukrainy informuje, że Rosjanie atakują donbaskich obrońców z wykorzystaniem wyrzutni rakietowych, artylerii i samolotów. Najcięższe walki toczą się m.in. w Siewierodonicku, gdzie okupanci próbują przejąć kontrolę nad obszarem przemysłowym Azot.

Rosjanie prowadzili ciężki ostrzał obszarów w Siewierodoniecku i wokół miasta z artylerii i z powietrza, by wesprzeć działania sił lądowych - donosi amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Reuters przypomina, że Siewieroonieck oraz Łysyczańsk są niezwykle istotne dla Rosjan. Po zdobyciu tych miast uda im się przejąć cały Ługańsk.

Rosjanie zrównują z ziemią Siewierodonieck

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek o zniszczeniu przez okupantów Pałacu Lodowego, jednego z symboli Siewierodoniecka. Miasto stale znajduje się pod ciężkim ostrzałem.

Został zniszczony jeden z symboli Siewierodoniecka - Pałac Lodowy spłonął. 5000 mieszkańców Siewierodoniecka nie pojawi się już na koncercie na najlepszej scenie miasta. Zniszczyli pociskami lodowisko, łyżwiarstwo figurowe, hokej, siatkówka, szkoła sportowa, koncerty, bale absolwentów - blisko 50 lat historii. Nie wybaczymy wam, zwyrodnialcy - napisał Hajdaj.

Pomimo ogromnego zagrożenia ukraińskie władze ewakuują ludność cywilną, przebywającą na zagrożonych terenach. W mieście liczącym wcześniej około 100 tys. mieszkańców zostało już 10 tys. osób.

Czytaj także