Potworna zbrodnia

Dziennikarka nie żyje. "Strzał w głowę"

Wojciech Kozicki
11.05.2022  15:14
Dziennikarka Shireen Abu Akleh zamordowana. Winny Izrael?
Dziennikarka Shireen Abu Akleh zamordowana. Winny Izrael? Fot: Shutterstock/Martyn Jandula

Wojna na Ukrainie wciąż zbiera śmiertelne żniwo, ale w jej cieniu rozgrywają się inne tragedie i popełniane są makabryczne zbrodnie wojenne. Izrael przeprowadził nalot na obóz dla uchodźców w mieście Dżenin i zginęła słynna dziennikarka Al-Dżaziry Shireen Abu Akleh. Zamordowano ją strzałem w głowę.

Dziennikarka Al-Dżaziry Shireen Abu Akleh zamordowana przez Izraelczyków. Jak podaje arabska stacja telewizyjna, Izrael przeprowadził atak na obóz dla uchodźców. 51-letnia kobieta miała zostać „zabita z zimną krwią” i zginęła od strzału w głowę. Jej znajomy dziennikarz Ali Samodi został ranny i zeznał, że Shireen Abu Akleh oraz pozostali członkowie grupy reporterów mieli hełmy i kamizelki z oznaczeniami dziennikarskimi "PRESS". Ujawnił, że w przedstawicieli mediów miała zostać "bezpośrednio wycelowana broń sił okupacyjnych".

Dziennikarka Shireen Abu Akleh nie żyje. Izrael odpiera zarzuty

Shireen Abu Akleh pracowała dla Al-Dżaziry od 1997 roku. Stacja informuje o popełnieniu przez Izrael „okrutnej zbrodni łamiącej prawo międzynarodowe”. Tom Nides, ambasador USA w Izraelu zaapelował o dochodzenia w sprawie śmierci dziennikarki, która była obywatelką amerykańską.

Izrael odpiera zarzuty i nie przyznaje się do zamordowania dziennikarki. Twierdzi, że siły izraelskie działały na obszarze miasta Dżanin "w celu aresztowania podejrzanych o działalność terrorystyczną", a zarówno palestyńscy podejrzani, jak i izraelscy żołnierze strzelali w tym samym czasie.

Al-Dżazira Media Network potępia tę haniebną zbrodnię, której celem jest jedynie uniemożliwienie mediom wykonywania ich obowiązków. Al-Dżazira obarcza rząd izraelski i siły okupacyjne odpowiedzialnością za zabicie Shireen. Wzywa również społeczność międzynarodową do potępienia izraelskich sił okupacyjnych i pociągnięcia ich do odpowiedzialności za celowe zaatakowanie i zabicie Shireen - wydała oświadczenie stacja Al-Dżazira. 

Jak relacjonują dziennikarze, którzy przeżyli atak, Shireen Abu Akleh otrzymała  „strzał poniżej ucha”. Nie mogli udzielić jej żadnej pomocy, bo izraelscy agresorzy kontynuowali ostrzał. Dopiero później ranną dziennikarkę przewieziono do szpitala prywatnym samochodem, ale było już za późno, by uratować jej życie.

Izrael zajął terytoria na Zachodnim Brzegu Jordanu i przejął kontrolę nad Wschodnią Jerozolimą w 1967 r. Na obszarze tym powstał szereg nielegalnych osiedli zamieszkiwanych przez izraelskich osadników. Dotychczasowe próby uregulowania sytuacji na Zachodnim Brzegu nie przyniosły efektów. – podaje Polsat News.
Czytaj także