18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niezwykłe pożegnanie

Dziś pogrzeb królowej. Harmonogram i informacje

Wojciech Kozicki
19.09.2022  08:53
Dzisiaj pogrzeb królowej Elżbiety. Harmonogram, informacje i transmisja
Dzisiaj pogrzeb królowej Elżbiety. Harmonogram, informacje i transmisja Fot: CHRIS JACKSON/East News/AFP

Poniedziałek 19 września to smutna data dla Wielkiej Brytanii. Dzisiaj odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Brytyjskie władze udostępniły harmonogram i szczegółowe informacje dotyczące ceremonii. Jak Brytyjczycy będą żegnali królową i gdzie zostanie pochowana?

W poniedziałek 19 września w godzinach porannych rozpoczął się pogrzeb królowej Elżbiety II. To wielkie wydarzenie w Wielkiej Brytanii, ponieważ ostatnia droga królowej to pierwszy pogrzeb państwowy w tym kraju od 1965 roku, czyli od śmierci Winstona Churchilla. Pogrzeb potrwa cały dzień i jest zaplanowany co do minuty. Jaki jest harmonogram uroczystości?

Pogrzeb królowej Elżbiety. Andrzej Duda, niezwykła trumna i procesja pogrzebowa

Już o godzinie 7:30 rano czasu polskiego zamknięto dla pogrążonych w żalu Brytyjczyków Drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie znajdowała się trumna królowej Elżbiety II. Kwadrans przed południem wyruszy powozem do Opactwa Westminsterskiego, w towarzystwie wojskowych orkiestr oraz członków rodziny królewskiej. Do celu ma dotrzeć o 11:52, a w samo południe rozpocznie się ceremonia prowadzona przez dziekana Westminsteru Davida Hoyle'a. Będą odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym nowej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. O 12:55 zostaną ogłoszone dwie minuty ciszy.

W ceremonii ma wziąć udział ponad 2000 gości, z czego 500 to zagraniczni dygnitarze. Wśród nich są m.in. cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, prezydenci Francji i Izraela, pary monarsze z Belgii, Hiszpanii czy Szwecji oraz prezydent USA Joe Biden. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. Wiadomo już, że Brytyjska Izba Gmin odmówiła chińskiej delegacji udziału w pożegnaniu monarchini w Westminster Hall.

O godzinie 13:00 królowa Elżbieta II zostanie pożegnana hymnem narodowym Wielkiej Brytanii ("God Save the King") oraz lamentem królowej, który wykona piper na dudach. Zagrzmi Big Ben i rozpocznie się procesja z trumną ulicami Londynu. Minie m.in. Broad Sanctuary, Parliament Square, Whitehall, Horse Guards Parade, Horse Guards Road, The Mall oraz Constitution Hilll. Ostatnim przystankiem o 14:00 będzie Wellington Arch, gdzie trafi do karawanu i wraz z rodziną królewską podąży do Windsoru. Tam nastąpi przeniesienie trumny królowej do kaplicy św. Jerzego. O 17:00 w kaplicy rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Poprowadzi je dziekan Windsoru, a błogosławieństwa królowej udzieli arcybiskup Canterbury.

Gdzie zostanie pochowana królowa Elżbieta II?

O 20:30 królowa Elżbieta II zostanie złożona na spoczynek podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem.

Trumnę brytyjskiej władczyni 32 lata temu wykonała rodzinna firma Leverton & Sons z Camden Town w północnej części Londynu. Zrobiono ją z rzadkiego gatunku dębu angielskiego, wyłożono ołowiem i dodano mosiężne okucia. Może ważyć nawet ćwierć tony. Taki ciężar zdoła unieść ośmiu wojskowych – informuje Gazeta.pl.

Brytyjskie władze zdają sobie sprawą jak wiele osób chce pożegnać królową Elżbietę II, więc w wielu miejscach w kraju zostaną rozmieszczone wielkie ekrany, na których będzie prowadzona transmisja z pogrzebu. Transmisję będzie można oglądać również w kinach i pubach w Wielkiej Brytanii, a także w telewizjach oraz BBC, Sky oraz ITV.

Czytaj także