18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejne zagrożenie

Śmiertelna zaraza atakuje USA. Nie żyje kilkuletnia dziewczynka

Bartłomiej Ciepielewski
23.07.2021  20:08
Dżuma atakuje USA
Dżuma atakuje USA Fot: dengali/Shutterstock

Amerykański Departament Zdrowia potwierdził kilkanaście przypadków dżumy u zwierząt. Według oficjalnych danych do tej pory nie doszło do zakażenia człowieka, choć kilka tygodni temu zmarła dziewczynka, której objawy wskazywały na czarną śmierć.

Amerykańskie władze donoszą o kolejnych przypadkach dżumy w stanie Kolorado. To właśnie tam zmarła 10-latka, u której stwierdzono objawy przypominające czarną śmierć.

Badania laboratoryjne potwierdziły dżumę u pcheł w hrabstwie La Plata, gdzie żyła dziewczynka, która poniosła śmierć. Chorobę wykryto również w hrabstwach San Miguel, El Paso, Boulder, Huerfano i Adams - przekazała rzeczniczka Departamentu Zdrowia.

Do tej pory nie opracowano szczepionki, która chroniłaby przed dżumą. Choroba leczona jest antybiotykami, lecz tylko wczesne wykrycie gwarantuje skuteczne wyleczenie.

Dżuma atakuje USA

Jak informuje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób ludzie najczęściej zarażają się bakterią od pcheł lub za pośrednictwem zakażonych zwierząt. W ograniczeniu zarazy może pomóc stosowanie środków ostrożności oraz wiedza na temat tej niebezpiecznej choroby.

Chociaż rzadko zdarza się, aby ludzie zarażali się dżumą, chcemy zapewnić wszystkim informacje, by wiedzieli, jakie są objawy. Choroba jest uleczalna, jeśli zostanie wcześnie wykryta. Poinformuj lekarza, jeśli uważasz, że masz objawy dżumy lub jeśli uważasz, że mogłeś się zarazić - napisano w oświadczeniu CDC.

Do najczęstszych objawów dżumy zalicza się gorączkę, osłabienie, bóle głowy oraz bóle węzłów chłonnych. Jak ostrzega Departament Zdrowia w Kolorado, chorobą mogą zarazić się domowe koty lub psy.