18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie będą walczyć

ELITARNI ŻOŁNIERZE SIĘ ZBUNTOWALI. Odmówili Putinowi

Emilia Waszczuk
08.06.2022  13:04
Elitarni żołnierze odmawiają walki. Nowe problemy Putina
Elitarni żołnierze odmawiają walki. Nowe problemy Putina Fot: NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Kolejny bunt w armii Władimira Putina. Walki przeciw Ukrainie odmówili żołnierze elitarnej jednostki. Buntownicy wracają do Rosji.

Nowe problemy Kremla. W lutym Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpętując wojnę, która miała potrwać kilka dni. Mamy czerwiec, a inwazja trwa. Z tą różnicą, że Rosjanie dawno już ewakuowali się spod Kijowa i dziś biją się niemal wyłącznie o Donbas.

"Specjalna operacja", jak nazywają wojnę politycy w Moskwie, zdecydowanie nie idzie po myśli Władimira Putina. Rosyjska armia straciła masę sprzętu i ponad 30 tysięcy żołnierzy. Nie osiągnęła też jak dotąd żadnego z zaplanowanych celów. To sprawia, że zawodowi żołnierze, w tym ci z elitarnych jednostek, zaczynają wątpić w sens całej akcji i odmawiają dalszej służby.

Elitarni żołnierze wracają do Rosji

W środę ósmego czerwca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o buncie elitarnych żołnierzy rosyjskich. Jak czytamy w komunikacie, mundurowi są zdemoralizowani, odmawiają dowódcom dalszej walki i w konsekwencji są odsyłani z powrotem do Rosji.

Żołnierze są zdemoralizowani. Według naszych informacji w oddziałach wchodzących w skład 106. oraz 76. dywizji powietrzno-desantowych żołnierze, którzy odmawiają dalszego uczestnictwa w działaniach wojennych są odsyłani z obwodu Ługańskiego do Rosji

- podaje w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wspomniana 76. Czernichowska Gwardyjska Dywizja Desantowo-Szturmowa to jedna z najbardziej elitarnych jednostek rosyjskiej armii. W przeszłości Kreml wykorzystywał ją m.in. w aneksji Krymu, a wcześniej w dwóch wojnach czeczeńskich.