18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Po 69 latach...

KRÓLOWA ELŻBIETA ZRZUCONA Z TRONU! Karol tylko się przyglądał

30.11.2021  12:09
Elżbieta II zdetronizowana
Elżbieta II zdetronizowana Fot: AP POOL/Associated Press/East News

To już koniec. Elżbieta II oficjalnie spadła z tronu. Jeden z krajów związkowych zmienił się w republikę i znalazł sobie nową głowę państwa.

Smutny dzień dla brytyjskiej monarchii. 30 listopada 2021 roku Elżbieta II przestała być królową. Nie mówimy oczywiście o samej Wielkiej Brytanii, a o jednym z państw związkowych. Barbados właśnie stał się republiką.

Barbados pod rządami Wielkiej Brytanii pozostawał od XVII wieku. W 1966 roku odzyskał niepodległość, a w 2020 w kraju zapadła decyzja, by ostatecznie odciąć się od Brytyjczyków i przeobrazić w państwo republikańskie. Przeprowadzono wybory, wybrano prezydentkę Sandrę Mason, a 30 listopada w nocy dopełniono formalności.

Królowa Elżbieta II zdetronizowana na Barbadosie

Po 69 latach bycia królową nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też szeregu innych państw, Elżbieta II straciła koronę w jednym z nich. Co ważne, na uroczystości powołania nowej głowy państwa zaproszono przedstawicieli monarchii brytyjskiej. Elżbieta II nie wzięła w nich jednak udziału, zastąpił ją syn i prawowity następca tronu książę Karol.

Choć nieobecna, królowa Elżbieta przesłała Barbadosowi wiele ciepłych słów, zapewniając, że jego mieszkańcy pozostają w jej sercu i życzy nowej republice wszystkiego, co najlepsze.

Po raz pierwszy odwiedziłam wasz piękny kraj w przededniu odzyskania niepodległości, na początku 1966 roku i bardzo się cieszę, że mój syn jest dziś z wami. Od tego czasu mieszkańcy Barbadosu zajmują szczególne miejsce w moim sercu. Jest to kraj słusznie dumny ze swojej żywej kultury, sprawności sportowej i naturalnego piękna, które przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu ludzi z Wielkiej Brytanii

- oznajmiła Elżbieta II w specjalnym oświadczeniu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej