18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ajć

ETNA WYBUCHNIE?! Już po Europie...

Malwina Kossela
17.05.2022  19:03
Włochy: Etna, wulkan-gigant, wybuchnie?!
Włochy: Etna, wulkan-gigant, wybuchnie?! Fot: Benny Christiansen/Shutterstock

Wybuch wulkanu giganta zniszczy część Europy? Etna budzi się do życia i tym samym wnosi dużą dozę przerażenia do naszych serc. Nic dziwnego - nikt nie ma ochoty oglądać potoków wrzącej lawy płynących po ulicach.

Monstrualny wybuch wulkanu to zawsze przerażająca katastrofa. Niestety, teraz Europejczycy po raz kolejny w historii są straszeni przez Etnę - czyżby gigant naprawdę miał zamiar wyrzucić z siebie wiele litrów lawy? W ciągu ostatniego półrocza naukowcy obserwują najmocniejszą aktywność Etny od wielu lat.

W miniony weekend, a konkretnie w sobotę budzący grozę wulkan wyrzucał z siebie w spektakularny sposób potoki dymu i lawy. Widok był doprawdy apokaliptyczny - niestety, poza pięknem zniszczenia - przyniósł nam lęk o życie. Etna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa...

Włochy: Etna, wulkan-gigant, wybuchnie?!

Etna znajduje się na wschodnim wybrzeżu włoskiej Sycylii i od bardzo dawna przeraża ludzkość. Jej wybuch przyniósłby konsekwencje nam wszystkim. Jak na razie specjaliści nie mają dla nas dobrych wieści. Wiadomo już, że uaktywniły się aż cztery kratery góry ziejącej ogniem. Wzmożona aktywność Etny obserwowana jest od grudnia, wcześniej przez dwa lata pozostawała ona w uśpieniu. 

Jeśli Etna wybuchnie, to odpowiednio duża chmura pyłu wulkanicznego może spowodować znaczne ochłodzenie klimatu. W takim wypadku na pewno sparaliżowany zostałby ruch lotniczy, a ponadto zaistniałoby ryzyko niszczących wszystko trzęsień ziemi. 

Etna wybuchała już w przeszłości i od tego dnia we wszystkich ludziach budzi uzasadniony strach i respekt. Kiedy doszło do erupcji w XII wieku - śmierć poniosło 15 tysięcy osób. Z kolei w XVIII wieku słup ognia miał aż 3 kilometry wysokości. Oby tym razem udało się nam uniknąć najgorszego.