18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niepokojące informacje

AWARIA W CZARNOBYLU. "Groźba wycieku promieniowania"

09.03.2022  15:03
Elektrownia w Czarnobylu bez prądu
Elektrownia w Czarnobylu bez prądu Fot: Rex Features/East News

Ukraińskie ministerstwo energii poinformowało, że elektrownia jądrowa w Czarnobylu oraz wszystkie obiekty znajdujące się w strefie zostały pozbawione energii elektrycznej. Szef MSZ Ukrainy dodał, że generatory będą w stanie zasilać obiekt tylko przez 48 godzin.

Szef MSZ Dmytro Kuleba przekazał, że "uszkodzona została cała linia zasilająca elektrownię w Czarnobylu". Obiekt nadal pozostaje pod kontrolą rosyjskich wojsk.

Apeluję do całej społeczności międzynarodowej do natychmiastowego wezwania Rosji do wstrzymania ognia i umożliwienia ekipom naprawczym jak najszybszego przywrócenia dostaw energii elektrycznej do elektrowni - napisał minister na Twitterze.

Polityk ostrzega, że zapasowe generatory będą działały przez 48 godzin, a następnie "system chłodzenia wypalonego paliwa jądrowego zostanie wyłączony, co grozi wyciekiem promieniowania".

Kłopoty w Czarnobylu

Na terenie elektrowni nie działa wentylacja, co naraża personel na napromieniowanie. Wyłączony jest również system gaśniczy, co stanowi poważne zagrożenie w przypadku pojawienia się ognia.

Ukraińskie władze informują, że nie działa również system monitoring oraz transmisja danych z systemów zabezpieczeń. Urzędnicy MAEA przyznają, że "w tej chwili nikt nie wie, co się dzieje w Czarnobylu i czy coś zagraża regionowi".

logo Tu się dzieje