18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"malutka" pomyłka

FAŁSZYWE WYNIKI TESTÓW NA COVID! Tysiące zakażeń więcej

15.10.2021  16:20
Błędne wyniki testów na COVID-19
Błędne wyniki testów na COVID-19 Fot: Nenad Cavoski/Shutterstock

Ponad 40 tysięcy osób mogło otrzymać nieprawdziwe wyniki testów na obecność koronawirusa w organizmie. Wszystko przez błąd jednego laboratorium.

Wielka afera z testami na obecność koronawirusa i ich błędnymi wynikami. Szacuje się, że nawet 43 tysiące osób mogło otrzymać nieprawidłowy, negatywny wynik badania PCR.

O nieprawidłowościach w testowaniu informują w piątek brytyjskie media. Po dochodzeniu rządowego systemu wykrywania kontaktów NHS Test and Trace, wstrzymano badania w prywatnym laboratorium Immensa Health Clinic w Wolverhampton w środkowej Anglii. Wszystkie próbki oczekujące na zbadanie zostały przesłane do innych punktów, a osoby testowane w felernym laboratorium informowane są o nieprawidłowościach i kierowane na powtórne testy.

Ponad 40 tysięcy zakażeń więcej

Błędy w testowaniu wyszły na jaw, gdy zaczęły mnożyć się przypadki pozytywnych wyników szybkich testów antygenowych, przy jednoczesnych negatywnych wynikach testów PCR u tych samych osób.

Wprawdzie żadne testy nie mają absolutnie 100-procentowej wiarygodności, ale w przypadku tego laboratorium zauważono wyjątkowo dużą liczbę niezgodnych wyników - czytamy.

W sumie w laboratorium Immensa Health Clinic przebadano około 400 tysięcy próbek, z czego aż 43 tysiące osób mogło otrzymać błędnie negatywne wyniki. Problem dotyczy głównie pacjentów z południowo-zachodniej Anglii, badanych w dniach 8 września - 12 października.

Czytaj także
Przeczytaj więcej