18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaskakująca decyzja

Będzie można WZYWAĆ DO ŚMIERCI PUTINA. Facebook zmienia prawo

11.03.2022  10:20
Facebook zezwoli na hejt Rosjan
Facebook zezwoli na hejt Rosjan Fot: Tverdokhlib/Shutterstock

Facebook i Instagram wkrótce umożliwią użytkownikom nawoływanie do agresji wobec rosyjskich najeźdźców, a nawet śmierci Putina. Możliwe będzie bezkarne obsmarowanie nie tylko prezydenta Rosji, ale także przywódcy Białorusi. Zmiany obejmą kilka krajów, w tym Polskę. Internauci z niecierpliwością zacierają ręce.

Agencja Reuters poinformowała, że Facebook i Instagram wprowadzą zmiany dotyczące mowy nienawiści w kontekście inwazji na Ukrainę. Wkrótce użytkownicy Facebooka czy Instagrama będą mogli nawoływać do zabicia Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenki. Dozwolony też będzie hejt na rosyjską armię.

Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę jesteśmy pobłażliwi wobec form politycznej ekspresji, które normalnie naruszałyby nasze zasady dotyczące brutalnej mowy, takie jak śmierć rosyjskim najeźdźcom - oświadczył szef komunikacji Meta, Andy Stone.

Złagodzone zasady będą dotyczyły Armenii, Estonii, Azerbejdżanu, Węgier, Gruzji, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Rosji, Ukrainy i Rumunii. Po wprowadzeniu zmian nadal jednak karane będzie hejtowanie rosyjskich cywilów.

Facebook zezwoli na hejt

Hejtowanie i życzenia śmierci prezydentowi Władimirowi Putinowi czy Aleksandrowi Łukaszence będą dozwolone, o ile użytkownicy nie wskażą w nich "lokalizacji lub metody" zabójstwa. Część internautów już zaciera ręce, choć są i tacy, którzy twierdzą, że takie rozwiązanie nie wniesie nic dobrego.

Czy to na pewno dobry krok? Nie sądzę - pisze jeden z internautów

Facebook zaangażował się również w pomoc Ukrainie, uruchamiając usługi takie jak m.in. zbiórki na rzecz ofiar. Platforma jest jednak krytykowana za niewystarczające chronienie portali przed rosyjską propagandą.