18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Piekielny kataklizm

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Tak wygląda koniec świata?

Wojciech Kozicki
27.07.2022  18:46
Trzęsienie ziemi na Filipinach. Zniszczenia i ofiary śmiertelne
Trzęsienie ziemi na Filipinach. Zniszczenia i ofiary śmiertelne Fot: AP/Associated Press/East News/Harley Palangchao

Filipiny nawiedzone przez potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1. Do internetu trafiają kolejne zdjęcia zniszczonych domów i szpitali. Filipiński raj zamienił się w pobojowisko rodem z amerykańskich filmów katastroficznych.

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Kataklizm uderzył w Luzon, czyli największą wyspę filipińskiego archipelagu. Sejsmolodzy potwierdzili, że zostało odnotowane trzęsienie ziemi o sile 7,1. Poważnym uszkodzeniom uległo wiele budynków, w tym szpital w prowincji Abra, który po częściowym zawaleniu musiał zostać ewakuowany. Wstrząsy były odczuwalne także w stolicy kraju, Manili.

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Potężny kataklizm i zniszczenia

Jak na razie lokalne media i służby informują, że jest jedna ofiara śmiertelna trzęsienia ziemi na Filipinach. Tragiczny bilans może wzrosnąć, bo Filipiny zmagają się ze wstrząsami wtórnymi, przed którymi ostrzega Rovelyn Villamor, burmistrz miejscowości Lagangilang w prowincji Abra. Odnotowano też liczne osuwiska, np. w mieście Manabo.

Śmierć poniósł 25-letni mężczyzna. Przygniotły go gruzy budynku.

Trzęsienie ziemi miało miejsce na głębokości 10 km, a jego epicentrum znajdowało się ok. 11 km od miasta Dolores na południowym wschodzie kraju – podaje Polsat News.

Renato Solidum, dyrektor państwowej agencji sejsmologicznej, mówi o „poważnym trzęsieniu ziemi”. Region jest jednak często nawiedzany przez niszczycielskie wstrząsy sejsmiczne, bo Filipiny znajdują się w "Pacyficznym Pierścieniu Ognia", czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. W "Pierścieniu Ognia" znajdują się 452 wulkany. Występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie. 

W Manili ewakuowano kilka budynków, niektórzy ludzie zostali zmuszeni do pieszej ucieczki z 30. piętra. W godzinach szczytu ze względów bezpieczeństwa wyłączono z użytku metro – donosi Polsat News.