18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rozsądna decyzja?

Zwierzęta otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19.

Bartłomiej Ciepielewski
13.01.2021  19:33
Preparat uratuje hodowców zwierząt?
Preparat uratuje hodowców zwierząt? Fot: fukume/Shutterstock

Fińscy naukowcy opracowują szczepionkę na COVID-19, przeznaczoną dla zwierząt. Preparat otrzymają norki i jenoty.

Kilka miesięcy temu poinformowano o niebezpiecznej mutacji koronawirusa, która atakowała norki. Najwięcej ognisk zakażeń odkryto w Danii, która natychmiastowo podjęła decyzję o wybiciu kilkunastu milionów norek w całym kraju. Podatne na nową mutację były także jenoty.

Zobacz także

Finlandia wyprodukuje zwierzęcą szczepionkę przeciw COVID

Władze Finlandii w obawie przed scenariuszem, który spotkał Danię, postanowiły opracować preparat, który uchroni zwierzęta przed zakażeniem.

Fińskie Stowarzyszenie Producentów Futer wraz z Uniwersytetem Helsińskim stworzyło szczepionkę, przeznaczoną dla zwierząt futerkowych. Substancja przechodzi aktualnie fazę testów. Etap ten potrwa kilka najbliższych miesięcy.

Naukowcy jak na razie nie podają konkretnego terminu wprowadzenia preparatu na rynek. Nad podobną szczepionką pracują również badacze z Rosji i USA.

Duńską mutację koronawirusa wykryto w 10 krajach świata. Nowa odmiana SARS-CoV-2 może całkowicie pogrzebać branżę futerkową.

Czytaj także