18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Drugi Czarnobyl?

Problemy w pięciu elektrowniach. Rozdają ludziom tabletki z jodem

18.09.2019  20:52
Problemy w pięciu elektrowniach. Rozdają ludziom tabletki z jodem
Problemy w pięciu elektrowniach. Rozdają ludziom tabletki z jodem Fot: Wikipedia

W aż pięciu elektrowniach jądrowych we Francji stwierdzono poważne problemy w reaktorach. Rząd ustanowił strefę bezpieczeństwa w promieniu 20 km. Ludziom przepisywane są recepty na tabletki z jodem.

2,2 miliony Francuzów ma otrzymać szczegółowe instrukcje na temat tego, jak postępować w razie nagłej ewakuacji. Ponadto wypisywane są im masowo recepty na tabletki z jodem. Wszystko przez nieprawidłowości, jakie stwierdzono w aż pięciu elektrowniach jądrowych.

Problemy pojawiły się w elektrowniach jądrowych w Blayais, Bugey, Fessenheim, Dampierre-en-Burly i Paluel, ale to nie koniec. W kolejnej elektrowni, w Flamanville, całkowicie wyłączono reaktor po tym, jak zauważono ślady korozji.

Francja gotowa na katastrofę?

Jak na razie wszystkich pięć elektrowni pozostaje pod obserwacją, ale nadal nie są wyłączane z użycia. Tymczasem rząd zadeklarował przekazanie tabletek z jodem mieszkańcom miejsc w odległości do 20 km od elektrowni. Instrukcje przebiegu ewakuacji zostaną przekazane do szkół i urzędów, a także bezpośrednio do osób prywatnych.

W ten sposób Francuzi chcą przygotować swych obywateli na ewentualną awarię i związane z tym niebezpieczeństwo. Prezydent kraju zapowiada tymczasem, że Francja będzie powoli zamykać kolejne reaktory, ale nie zrezygnuje całkowicie z energii jądrowej. Chcą postawić głównie na tak zwaną "zielona energię", czyli np. elektrownie wiatrowe i fotowoltaniczne.  

Czytaj także