18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szok

GROŹNY WIRUS atakuje w Europie. Pierwszy taki przypadek w historii

18.09.2020  14:16
Wirus gorączki Zachodniego Nilu jest w Holandii
Wirus gorączki Zachodniego Nilu jest w Holandii Fot: Stakhov Yuriy/Shutterstock

Groźny wirus gorączki Zachodniego Nilu dotarł do Europy. Po raz pierwszy w historii odnotowano jego przypadek w Holandii. Czyżbyśmy znowu byli w niebezpieczeństwie? Koronawirus pokazał, jak szybko z Wuhan był w stanie rozprzestrzenić się na cały świat, teraz może nas czekać powtórka takiej samej sytuacji.

Groźny wirus Zachodniego Nilu jest w Holandii! Po raz pierwszy w historii odnotowano tam przypadek tej egzotycznej choroby. Otwarty świat ma swoje plusy i minusy, ale w obliczu pandemii koronawirusa, coraz bardziej jaskrawe stają się wynikające z niego niebezpieczeństwa.

W rejonie Utrechtu znaleziono ptaka, który był zakażony niewystępującym dotychczas w Holandii wirusem. Z uwagi na wagę tej sytuacji, specjalne oświadczenie wydał Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Jedynie w naprawdę wyjątkowych przypadkach infekcja może prowadzić do poważnych dolegliwości neurologicznych

- stara się uspokoić Holendrów Instytut Zdrowia.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu pojawił się w Holandii

Niezwykle groźny wirus gorączki Zachodniego Nilu został wykryty u gajówki, gatunku małego ptaka wędrownego z rodziny pokrzewek. Czasami w wyniku zakażenia się tym patogenem, w ciele człowiek rozwijają się objawy, które ostatecznie mogą prowadzić nawet do śmierci. Nie ma więc żartów, stres Holendrów jest w pełni uzasadniony. 

Wirus gorączki Zachodniego Nilu pochodzi z Afryki i do tej pory nie pojawiał się w Holadnii. Przypadek rozprzestrzenienia się koronawirusa z Wuhan na cały świat daje nam jednak do myślenia, że wcale nie możemy teraz czuć się w stu procentach bezpieczni.

Wirus może zostać przeniesiony na człowieka przez komary, lub ssaki, w tym na przykład przez konie. W ostatnich latach pojedyncze przypadki wirusa Zachodniego Nilu odnotowano w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech oraz w innych krajach na południowo-wschodniej części Europy. Czyżby niedługo miał dotrzeć do Polski? Miejmy nadzieję, że nie...