18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Putin zaatakuje?

Generał straszy wojną w Litwie. Sytuacja jest "bardzo wybuchowa"

23.06.2022  15:42
Generał ostrzega przed konfliktem w Litwie
Generał ostrzega przed konfliktem w Litwie Fot: PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Pojawia się coraz więcej doniesień o tym, że Ukraina to tylko początek i kolejne na celowniku Rosji mają być kraje bałtyckie. Potwierdza to m.in. emerytowany generał Roland Kather, który uważa, że najbardziej zagrożona jest Litwa, a sytuacja w tym kraju jest "bardzo wybuchowa". Jeśli Władimir Putin zaatakuje ten kraj, art. 5 NATO zostanie aktywowany.

Pochodzący z Niemiec, emerytowany generał Roland Kather w rozmowie z dziennikiem "Welt" surowo ocenił obecną sytuację w Litwie. Wojskowy uważa, że kraj ten jest na celowniku Władimira Putina ze względu na to, że graniczy z Kaliningradem.

Cóż, oceniam sytuację jako bardzo wybuchową (...) Kaliningrad ma dla Rosji ogromne znaczenie strategiczne. Znajdują się tam pociski Iskander, które mogą być uzbrojone w broń jądrową. Mamy system obrony powietrznej S-400 i wiele innych - stwierdził.

Kather zwrócił uwagę na to, że "istnieje jedno połączenie lądowe z Białorusi przez przesmyk suwalski do Kaliningradu, przez które przechodzą wszystkie dostawy", a na to Putin nie zamierza się godzić.

Litwa na celowniku Putina

Generał wyraził nadzieję, że dzięki dialogowi uda się wypracować rozwiązanie umożliwiające zarówno utrzymanie sankcji, jak i zapewnienie niezbędnych dostaw dla mieszkańców Kaliningradu. W innym przypadku Władimir Putin może uznać, że sprawę rozwiąże tylko i wyłącznie interwencja militarna.

Podczas wywiadu dziennikarz "Welt" zwrócił uwagę, że Rosjanie już teraz uważają za niemożliwe rozwiązanie dyplomatyczne tego problemu. Jednak zdaniem Kathera "to co się mówi publicznie, a to co się dzieje za kulisami, to dwie różne rzeczy".

Kończąc, Roland Kather liczy, że nie będzie żadnej konfrontacji, gdyż to automatycznie aktywowałoby artykuł 5. NATO. Podkreślił, że na tym ucierpią także Niemcy, gdyż "stacjonują tam nasze jednostki woskowe".