18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest nagranie!

Gigantyczna erupcja wulkanu w Europie. Władze ostrzegają

25.10.2021  17:31
Kolejny wybuch Etny
Kolejny wybuch Etny Fot: Rainer Albiez/Shutterstock

Sycylijska Etna po chwilowej przerwie znów się budzi, a krater pluje lawą, pyłem i dymem. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać jedną z największych erupcji tego wulkanu. Władze wydały ostrzeżenia oraz zamknęły pobliskie lotnisko.

Etna znowu wybuchła, siejąc zamęt po kilku tygodniach przerwy. Okoliczne miejscowości zostały zasypane przez okruchy skalne i popiół, wyrzucone w chwili erupcji. Sycylijski stożek od lutego 2021 roku regularnie przypomina o swoim istnieniu – odnotowano już około 50 wybuchów.

Kolejny wybuch Etny

Do erupcji doszło w sobotę 23 października. Wybuch był wyjątkowo widowiskowy, choć uznano, że nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców. Władze postanowiły jednak zamknąć lotnisko w Katanii, ponieważ chmury pyłu i odłamków zagrażały bezpieczeństwu lotów. Linie takie jak między innymi British Airways poinformowały o odwołaniu podróży.

Według informacji podawanych przez badaczy chmura wulkanicznego popiołu Etny wystrzeliła na wysokość około 7,5 kilometra. Po zboczu wulkanu stoczyła się piroklastyczna lawina.

Aktywność wulkaniczna Etny na chwilę obecną jest niegroźna, lecz w przyszłości może przyczynić się do katastrofy.