18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie katastrofa?

Góra lodowa płynie wprost na brytyjską wyspę

06.11.2020  14:49
Góra lodowa się zbliża
Góra lodowa się zbliża Fot: posteriori/Shutterstock

Naukowcy ostrzegają przed katastrofą. Wyspa brytyjska może zderzyć się z lodowcem. Jak duże jest zagrożenie?

Ogromna góra lodowa A-68A płynie na Georgię Południową. Zderzenie z wyspą grozi wymarciem fauny i flory na tym terenie. A-68A jest długa na 150 km, a jej szerokość wynosi 48 km. Dystans, jaki dzieli górę od wyspy to około 500 km. A-68A oderwało się od Lodowca Szelfowego Larsena trzy lata temu.

Los wyspy jest trudny do przewidzenia, a data ewentualnego zderzenia nie jest znana. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak: zmienne prądy morskie, pogoda, a nawet kształt góry.

Jakie będą skutki zderzenia?

Góra lodowa może wpłynąć między innymi na żyjące na terenie wyspy drapieżniki. Dotychczasowe żerowiska będą zagrożone. Podczas opieki nad młodymi fokami lub pingwinami kluczowy jest dystans, jaki muszą pokonać rodzice w poszukiwaniu żywności dla potomstwa. Wydłużony czas wędrówki może sprawić, że młode poumierają z głodu.

Georgię Południową zamieszkują setki tysięcy pingwinów królewskich. Żyje tam również bardzo dużo fok i albatrosów. Roślinność na wyspie jest uboga, na co wpływ ma panujący tam klimat.

logo Tu się dzieje