18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Smutna historia

Zniszczyli zabytek, postawili Maryję.

Wojciech Kozicki
08.05.2020  12:46
Ukraińcy postawili figurę Matki Boskiej i zniszczyli zabytek
Ukraińcy postawili figurę Matki Boskiej i zniszczyli zabytek Fot: Facebook/Volodymyr Beno

Zabytki na Ukrainie kontra religia i Kościół. Zabytkowy gród z VII wieku został brutalnie zdewastowany, by stworzyć miejsce kultu maryjnego. Sprawą zajmie się prokuratura.

Grodzisko Stulsko (Stilʹsʹke Horodyshche) to ukraiński zabytek i dawna stolica państwa Białych Chorwatów. Historyczna perła przetrwała wieki, ale przegrała z religią. Volodymyr Beno ze Lwowa poinformował, że gród zdewastowano. Ponad tysiącletnie wały nie wytrzymały kreatywności pobożnych Ukraińców.

Maryja zamiast zabytku

Okazuje się, że na miejscu zostały wylane już fundamenty, ułożono schody i postawiono figurę Matki Boskiej. Okoliczni mieszkańcy bronią tego pomysłu, chociaż prokuratura „wszczęła sprawę karną o uszkodzenie autentycznego wyglądu grot w rezerwacie historyczno-kulturowym »Stilśke horodyszcze"

Zgodnie z informacją jaką podała ukraińska strona Lwów Opillya, osada która jest rezerwatem historycznym i kulturowym oraz zabytkiem archeologicznym o znaczeniu krajowym została zniszczona. Od ponad dwóch tygodni są tam prowadzone prace ziemne, polegające na zasypywaniu piwnic i budowie na nich dużą skalę wałów usypanych z kruszywa i ziemi. Wszystko to ma na celu zbudowanie instalacji pod figurkę Matki Boskiej. Pod którą zrobiono już zresztą zbrojone fundamenty – podaje zwiadowcahistorii.pl.

Lokalne władze podają, że władze pobliskiej wsi doskonale wiedziały o tym, że niszczono bezcenny zabytek. Wybrali to miejsce prawdopodobnie dlatego, że w pobliskich grotach spoczywały kiedyś relikwie świętych. Stworzenie miejsca kultu maryjnego to budowlana samowolka, za którą ktoś być może trafi do 5 lat do więzienia.

Przeczytaj więcej
Komentarze