18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Krwawienie i śmierć

Nowa epidemia w Europie - ŻABI WIRUS

Wojciech Kozicki
12.03.2021  08:58
Hiszpania i nowe epidemia. Żabi wirus masowo zabija płazy
Hiszpania i nowe epidemia. Żabi wirus masowo zabija płazy Fot: Kamionka/Angora/REPORTER/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 i jego kolejne mutacje, to nie jedyna epidemia jaka się aktualnie szerzy i ciemięży świat. Potwierdzono, że w Hiszpanii coraz intensywniej szerzy się ŻABI WIRUS, czyli tzw. „koronawirus żab”.

Hiszpania zmaga się z potworną liczbą przypadków COVID-19, ale to nie jedyna epidemia w tym regionie. Biolodzy ostrzegają, że zaczęło się masowe umierania płazów w Hiszpanii, czego powodem jest żabi wirus. Choroba szerzy się szczególnie szybko w północnej części kraju  o czym możemy przeczytać w ostatnim raporcie Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie.

"Żabi wirus' zabija w Hiszpanii. Czym jest KORONAWIRUS ŻAB?

Biolodzy, którzy znajdują coraz więcej martwych płazów, twierdzą, że dziesiątkuje je „koronawirus żab”. Najwięcej martwych zwierząt odnotowano w górnym odcinku rzeki Nervion. Choroba nasila się m.in. z powodu działalności człowieka i rosnącego poziomu zanieczyszczenia. Prawdopodobnie na liczbę zachorowań mają również wpływ zmiany klimatyczne. Na masowość zgonów z powodu żabiego wirusa może mieć wpływ panoszący się w hiszpańskich rzekach zabójczy grzyb, powodujący krwawienie. Instytut Przyrody potwierdza, że u znajdowanych martwych płazów stwierdzono w większości śmierć z powodu nadmiernej utraty krwi.

Biolodzy, potocznie nazywający chorobę "koronawirusem żab", stwierdzili, że wśród wspólnot autonomicznych kraju pod względem zjawiska przewodzi Kraj Basków – podaje RMF FM.

Zagrożenie jest poważne, bo „żabi wirus” nie jest zabójczy jedynie dla płazów. Potwierdzono, że może przenosić się gady i ptaki.