18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dyskusyjny wyrok

Sąd nakazał zaszczepić seniorkę siłą. Wprowadzą nowy obowiązek?

Bartłomiej Ciepielewski
13.01.2021  21:49
Będą szczepić siłą?
Będą szczepić siłą? Fot: Unai Huizi Photography/Shutterstock

Hiszpański sąd w Santiago de Compostela nakazał lokalnym służbom medycznym zaszczepienie starszej kobiety. Decyzji tej sprzeciwiała się córka ciężko chorej kobiety. Antyszczepionkowcy są surowo traktowani przez wymiar sprawiedliwości.

Przebywająca w domu spokojnej starości kobieta, zmaga się z ciężką chorobą, która uniemożliwia jej samodzielne podejmowanie decyzji. Podczas trwających w domu starców szczepień przeciw COVID-19 córka seniorki sprzeciwiła się zaaplikowaniu preparatu u matki. Sprawa została skierowana do sądu.

Sąd nakazał zaszczepić staruszkę

Córka starszej kobiety starała się zapobiec szczepieniu, tłumacząc to tym, że może mieć ono zły wpływ na zdrowie matki. Jak twierdziła, woli poczekać, by sprawdzić reakcję u pozostałych, zaszczepionych osób.

Argumentację opiekunki odrzucił hiszpański wymiar sprawiedliwości. Zdaniem sądu rezygnacja ze szczepienia będzie o wiele gorsza w skutkach.

Łatwiej jest zachorować na ciężką chorobę bez poddania się szczenieniu niż po jego przeprowadzeniu - orzekł sędzia.

Hiszpańska prokuratura w Sewilli ostrzega, że rodziny odmawiające podania szczepionki niedołężnym seniorom mogą stracić prawo do opieki nad nimi. Szczepienia staną się obowiązkowe?

Zobacz także
Czytaj także