Oceń
Branża pogrzebowa ożyła w czasie pandemii. Rosnące zainteresowanie organizacją pochówków doprowadziło do wprowadzania nowych usług dla klientów. Wiele krajów postanowiło iść z duchem czasu i wspomogło ten biznes dodatkowymi uchwałami.
Rząd holenderski przychylił się do proponowanych przez branżę nowych technik pochówku. Holenderska minister Kajsa Ollongren zapowiedziała legalizację hydrolizy alkalicznej. Projekt może wejść w życie już od przyszłego roku.
Czym jest hydroliza alkaliczna?
Cały proces polega na rozpuszczeniu zwłok w cieczy chemicznej. Po obróbce pozostają kości oraz płyn. Porowate kości z łatwością można zgnieść i umieścić w urnie. Nie zmarnuje się także płyn, który planowo posłuży do produkcji biogazu i nawożenia pól uprawnych.
Hydroliza alkaliczna jest bezpieczna dla środowiska, a nawet bardziej ekologiczna od kremacji. Aktualnie metodę wykorzystuje się w niektórych stanach USA, Kanadzie i Australii.
Do tej pory ciała zmarłych można było w Holandii poddać kremacji, pochować lub przekazać do celów naukowych. W niektórych sytuacjach możliwy był pochówek na morzu, czyli rozsypanie prochów.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
