18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ale kwas!

Zmarli będą rozpuszczeni! Resztki posłużą jako nawóz na pola

19.11.2020  16:37
Nowa metoda pochówku
Nowa metoda pochówku Fot: H_Ko/Shutterstock

Branża pogrzebowa ożyła w czasie pandemii. Rosnące zainteresowanie organizacją pochówków doprowadziło do wprowadzania nowych usług dla klientów. Wiele krajów postanowiło iść z duchem czasu i wspomogło ten biznes dodatkowymi uchwałami.

Rząd holenderski przychylił się do proponowanych przez branżę nowych technik pochówku. Holenderska minister Kajsa Ollongren zapowiedziała legalizację hydrolizy alkalicznej. Projekt może wejść w życie już od przyszłego roku.

Czym jest hydroliza alkaliczna?

Cały proces polega na rozpuszczeniu zwłok w cieczy chemicznej. Po obróbce pozostają kości oraz płyn. Porowate kości z łatwością można zgnieść i umieścić w urnie. Nie zmarnuje się także płyn, który planowo posłuży do produkcji biogazu i nawożenia pól uprawnych.

Hydroliza alkaliczna jest bezpieczna dla środowiska, a nawet bardziej ekologiczna od kremacji. Aktualnie metodę wykorzystuje się w niektórych stanach USA, Kanadzie i Australii.

Do tej pory ciała zmarłych można było w Holandii poddać kremacji, pochować lub przekazać do celów naukowych. W niektórych sytuacjach możliwy był pochówek na morzu, czyli rozsypanie prochów.

logo Tu się dzieje