18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rośnie liczba ofiar

Nowa choroba już zabija. "Tajemnicza gorączka, dzieci umierają"

Wojciech Kozicki
02.09.2021  16:18
Nowa choroba zabija w Indiach. Czym jest gorączka pomonsunowa?
Nowa choroba zabija w Indiach. Czym jest gorączka pomonsunowa? Fot: Mark Campbell/REX FEATURES/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 to nie jedyne pandemiczne zagrożenie. W Indiach pojawiła się nowa i niezidentyfikowana choroba. Tajemnicza gorączka zabija kolejne osoby. Indyjskie media podają, że nieznana choroba odebrała życie już 50 osobom, głównie dzieciom.

Nowa choroba w Indiach. Jest znacznie bardziej zabójcza niż koronawirus. Potwierdzono, że od ubiegłego tygodnia do szpitali z powodu wysokiej gorączki i towarzyszących jej objawów trafiło już kilkaset osób. Niestety, odnotowano co najmniej 50 przypadków śmiertelnych, a choroba zabija najczęściej dzieci, których zmarło już 32.

Nowa choroba w Indiach. Czym jest gorączka pomonsunowa?

Testy wykazały, że niezidentyfikowany patogen nie ma nic wspólnego z COVID-19. Chorobę roboczo określa się jako „gorączkę pomonsunową”. Wciąż nie jest znana przyczyna nagłej fali zachorowań. Większość przypadków odnotowano w sześciu dystryktach stanu Uttar Pradesh na północy Indii.

Głównym objawem choroby jest wysoka gorączka, którą ciężko zbić. Stan gorączkowy utrzymuje się przez kilka dni. Występują również bóle stawów, bóle głowy, odwodnienie i nudności oraz czasami wysypka na rękach i nogach. 

Przeludnienie, złe warunki sanitarne, wysoki poziom niedożywienia wśród dorosłych i dzieci oraz niewydolna opieka zdrowotna – to czynniki, które sprawiają, że podobne fale zachorowań pojawiają się co dwa, trzy lata. Zgłaszane przez chorych z Uttar Pradesh objawy pokrywają się tymi, jakie przypisuje się dendze. Szczególnie w tych przypadkach, w których odnotowano wysypkę. U części pacjentów zaobserwowano też spadek liczby płytek krwi, charakterystyczny dla ciężkiej postaci dengi – podaje Focus.pl.

Czym jest nowa choroba i skąd się wzięła? Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy, ponieważ system ochrony zdrowia w Indiach jest niedofinansowany i niewydolny, co uniemożliwia przeprowadzenie specjalistycznych badań. Lekarze podejrzewają, że gorączka pomonsunowa  może być chorobą przenoszoną przez komary i może odpowiadać za nią wirus dengi. Przenoszona przez samice komarów z rodzaju Aedes denga jest chorobą tropikalną, obecną w Indiach od setek lat. Występuje endemicznie w ponad 100 krajach na świecie.

Indie zupełnie radzą sobie z nową chorobą.  Jednocześnie wciąż zmagają się z koronawirusem, który od początku pandemii zabił tam blisko 440 tys. osób (z tego ok. 13 tys. w ostatnim miesiącu).