18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ale mega festiwal religijny trwa...

W Indiach rekord! Ponad 278 tys. zakażeń covid-19 w dobę!

Wojciech Kozicki
19.04.2021  08:32
Rekord zakażeń COVID-19 w Indiach. winna nowa mutacja koronawirusa?
Rekord zakażeń COVID-19 w Indiach. winna nowa mutacja koronawirusa? Fot: Planeta.pl

Gdy w Polsce liczba zakażeń COVID-19 nieco wyhamowała, w Indiach rozgrywa się horror i masakra. Potwierdzono, że w niedzielę zdiagnozowano ponad 278 tys. nowych infekcji koronawirusem. Mimo to, trwa mega festiwal religijny Kumbhamela, który gromadzi miliony osób.

COVID-19 w Indiach atakuje jak wściekły, epidemia całkowicie wymknęła się spod kontroli. Ministerstwo zdrowia w Delhi poinformowało, że padł rekord zakażeń w tym kraju od początku pandemii. W ciągu ostatniej dobry testy na COVID-19 potwierdziły 278 000 nowych infekcji. Liczba zgonów wzrosła o 1619, czyli do ponad 178 tysięcy. Codziennie diagnozuje się w Indiach ponad 200 tys. przypadków Covid-19. Obecnie Indie zmagają się z drugą falą epidemii koronawirusa.

COVID-19 w Indiach. Liczba zakażeń i zgonów szokuje

Do tej pory w Indiach zdiagnozowano w sumie 15 milionów zakażeń koronawirusem SARs-CoV-2, a więc kraj ten jest pod tym względem na drugim miejscu na świecie. Najwięcej przypadków COVID-19 odnotowano w USA, gdzie ta liczba wynosi  ponad 31,5 mln. W Brazylii liczba zakażeń wynosi ponad 13,9 mln.

Zgodnie z oficjalnymi danymi, co czwarte zakażenie koronawirusem na świecie odnotowywane jest właśnie w Indiach. Jak podaje agencja Reutera, kraj jest też piątym państwem świata pod względem liczby zgonów na Covid-19, po USA, Brazylii, Rosji i Meksyku. 

Epidemia szaleje, ale uroczystości religijne są ważniejsze

Jednocześnie w Indiach nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa. Mimo apeli ekspertów, indyjski rząd nie zakazał w tym roku udziału w uroczystościach, połączonych z kąpielami w Gangesie, który hinduiści uznają za świętą rzekę. Trwa festiwal Kumbhamela, który jest ważnym świętem dla hinduistów i jest połączonym z pielgrzymką do wybranych miast, w których na przemian odbywają się najważniejsze uroczystości. Jak biją na alarm media, wierni nie noszą masek, nie poddają się testom na COVID-19 i nie zachowują dystansu. W ubiegłą środę we wspólnej kąpieli we wspólnej kąpieli w Gangesie wzięło udział prawie milion osób. Nie przejmują się, że w kraju przeciążone są zarówno szpitale jak i krematoria, brakuje leków oraz tlenu medycznego.

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń i zgonów zwiększyła się w Indiach o ponad 60 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wskaźniki epidemiczne nieprzerwanie i gwałtownie rosną od początku marca – podaje PAP.

Nowy wariant koronawirusa z Indii. Jest już w Europie

Co gorsza, w Indiach rozszalała się pochodzący stamtąd wariant koronawirusa, który jest bardzo niebezpieczny i przeszedł aż dwie mutacje. Istnieje ryzyko, że skuteczność szczepionki wobec tego wariantu koronawirusa może być znacznie osłabiona. Wiadomo tez, że indyjski koronawirus jest już w Europie. W Wielkiej Brytanii zdiagnozowano prawie 80 przypadków niebezpiecznej odmiany koronawirusa po raz pierwszy wykrytego w Indiach.

Nowy rodzaj koronawirusa przeszedł nie jedną a dwie mutacje. Obie w wypustce, która przyczepia się do zdrowych komórek. Według doniesień ekspertów, nowy wariant powstał jako hybryda dwóch innych i jest odpowiedzialny za dramatyczny wzrost zakażeń na subkontynencie – podaje RMF FM.

Czytaj także
Przeczytaj więcej