18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat

Gorączka krwotoczna atakuje. Epidemia gorsza od koronawirusa

22.06.2020  20:49
Gorączka krwotoczna atakuje. Epidemia gorsza od koronawirusa
Gorączka krwotoczna atakuje. Epidemia gorsza od koronawirusa Fot: Dragana Gordic/Shutterstock

Indonezja stoi w obliczu dramatu. Gorączka krwotoczna atakuje ludzi w sposób o wiele bardziej brutalny niż robi to koronawirus. Epidemia grozy już się rozpoczęła. 

Indonezja zmaga się z paskudną chorobą, którą my znamy głównie pod mianem dengi, a która nazywana jest również gorączką krwotoczną. Władze tego kraju odnotowały prawie 47 tys. zakażeń na SARS-CoV-2, dengą zakaziło się o 20 tys. osób więcej. 

Problem jest palący. Podczas gdy cały świat mozolnie wychodzi z pandemii koronawirusa, Indonezja mierzy się ze znacznie groźniejszym wrogiem. Gorączka krwotoczna przenoszona jest głównie przez komary.

Indonezja: Gorączka krwotoczna skrajnie niebezpieczna

Z tej przyczyny przypadki zachorowań, zwykle pokrywają się z porą deszczową i osiągają szczyt w marcu, zaś maleją w kolejnych miesiącach, ale nie w tym roku.

W czerwcu wciąż możemy zaobserwować od 100 do 500 przypadków gorączki denga dziennie. Nie wiemy, dlaczego w tym roku wydarzyło się coś innego

- powiedziała Siti Nadia Tarmizi z Ministerstwa Zdrowia na konferencji prasowej w Dżakarcie. 

Niewykluczone, że osoby chorujące na COVID-19 są bardziej podatne na zarażenie się dengą 

- stwierdziła.

Można to potraktować jako ostrzeżenie. De facto nie znamy dobrze naszego koronawirusowego przeciwnika. W walce z COVID-19 więcej mamy szczęścia niż twardej, popartej faktami wiedzy. 

Miejmy nadzieję, że denga nie dotrze do Polski, tak jak to się stało z egzotycznymi kleszczami, które z resztą często przenoszą gorączkę krwotoczną.

Przeczytaj więcej
Komentarze