18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejne zagrożenie

Wulkan śmierci budzi się do życia. Wybuch nas zmiecie?

Bartłomiej Ciepielewski
09.11.2020  16:45
Merapi budzi się do życia
Merapi budzi się do życia Fot: Deni_Sugandi/Shutterstock

Budzący się do życia wulkan zagraża milionom ludzi. Skutki wybuchu może odczuć cały świat. Przed nami kolejna tragedia?

Na wyspie Jawa przebudził się jeden z najbardziej aktywnych na świecie wulkanów. W przeszłości dochodziło do wielu jego erupcji i zawsze towarzyszyła temu ludzka tragedia.

Ostatni raz do wybuchu tego wulkanu doszło w 2010 roku. Wówczas zginęło około 350 osób, a pył wulkaniczny rozniósł się po całej planecie.

Przygotowania do ewakuacji

Jak podały indonezyjskie władze, ryzyko zagrożenia wybuchem wzrosło obecnie z drugiego do trzeciego stopnia na pięć możliwych. Do erupcji może dojść w każdej chwili. Najbardziej zagrożone są gęsto zaludnione obszary, leżące u podnóża wulkanu Merapi. Kilkaset tysięcy mieszkańców Yohyakarty przygotowuje się do ewakuacji.

Naukowcy szacują, że dotychczas wyemitował on rekordowe ilości piroklastycznego materiału. Żaden wulkan na Ziemi nie osiągnął takiego wyniku. Niespokojny Merapi jest pod stałą obserwacją specjalistów.

Grozi nam zmiana klimatu?

Erupcja może przyczynić się do zmiany klimatu . Podczas wybuchu do atmosfery wyrzucane są ogromne ilości dwutlenku siarki, która w połączeniu z wodą tworzy odbijający światło słoneczne aerozol. Ogromna eksplozja mogłaby zmienić klimat.

Czytaj także