18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie wojna?

"Inwazja na Polskę". Szokujące słowa o planach Putina

21.01.2022  17:32
Władimir Putin zaatakuje Ukrainę?
Władimir Putin zaatakuje Ukrainę? Fot: Singulyarra/Shutterstock

Były ambasador USA Michael McFaul w wyjątkowo ostrych słowach wyraził swoją opinię na temat polityki Kremla. Dyplomata potencjalną inwazję Putina na Ukrainę porównał do zaatakowania Polski przez nazistowskie Niemcy w 1939 roku.

Michael McFaul za pośrednictwem Twittera wypowiedział się na temat obecnej sytuacji na wschodzie Europy. Dyplomata zauważa, że Ukraina do tej pory w żaden sposób nie prowokowała Rosji, więc agresja ze strony Putina nie jest umotywowana.

Ukraina nie zrobiła nic, absolutnie nic, by zagrozić Rosji. Mimo to Putin grozi inwazją na Ukrainę. Wygląda to trochę jak najazd Saddama na Kuwejt albo inwazja Hitlera na Polskę. Złe analogie historyczne? A niby jakie byłyby lepsze? - mówił 58-latek.

Eksperci zauważają, że działania Władimira Putina mogą być prowadzone w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Destabilizacja Europy może podreperować budżet Kremla oraz zwiększyć znaczenie kraju na arenie międzynarodowej.

Niepokój na granicy

Sytuacja przy ukraińsko-rosyjskiej granicy budzi niepokój całego świata. Aktualnie przebywa tam ponad 100 tysięcy żołnierzy Putina. Według oficjalnych informacji Kremla prowadzone tam są ćwiczenia wojskowe.

Do sprawy odniósł się Joe Biden, informując, że wkroczenie Rosjan na terytorium Ukrainy będzie wiązało się z poważnymi sankcjami gospodarczymi. Zachód przygotowuje też plan awaryjny na wypadek odcięcia dostaw gazu przez Rosję.