18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojna?

W ostrzelanych bazach 150 Polaków! MON: nic się nie stało, zostajemy

Emilia Waszczuk
08.01.2020  09:15
W ostrzelanych bazach 150 Polaków! MON: nic się nie stało, zostajemy
W ostrzelanych bazach 150 Polaków! MON: nic się nie stało, zostajemy Fot: KAROL PACZESNY/REPORTER

W nocy z wtorku na środę Iran ostrzelał dwie bazy USA w Iraku. W czasie ataku przebywało w nich około 150 polskich żołnierzy. Ciągle nie podano oficjalnych danych na temat potencjalnych ofiar.

Eskalacja konfliktu na linii Iran-USA. W nocy doszło do ostrzelania baz amerykańskich. 22 rakiety spadły na 2 bazy. W obu byli polscy żołnierze.

W bazie lotniczej Al Asad, na którą spadło 9 pocisków, przebywało w nocy 100 Polaków. Żołnierze mieli stacjonować też w bazie Irbil. W sumie mówi się o 150 polskich żołnierzach.

USA nie podaje na razie informacji o stratach i ofiarach. Donald Trump napisał na Twitterze, że "trwa szacowanie" i "nic się nie stało". Z kolei strona irańska informuje o "zabiciu osiemdziesięciu amerykańskich terrorystów" i doszczętnym zniszczeniu swoich celów.

MON: Polacy bezpieczni

Po nocnych atakach w Iraku głos w sprawie zabrało Ministerstwo Obrony Narodowej. W komunikacie przesłanym PAP informują, że Polskim żołnierzom nic się nie stało. Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że pozostają z nimi w stałym kontakcie.

Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał po atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku

- czytamy.

Mimo ataków MON i wojsko nie planują wycofania z bliskiego wschodu polskich żołnierzy. Generał Tomasz Piotrowski poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że sytuacja jest niestabilna, ale Polska jest pewnym sojusznikiem i nie widzi powodów do ewakuacji.

Nie jest w tej chwili rozważana ewakuacja polskich żołnierzy. W Iraku jesteśmy w ramach koalicji. Jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem, który realizuje zadania w ramach określonych operacji

- powiedział.

Sytuacja bezpieczeństwa w tej chwili jest niestabilna

- poinformował.

logo Tu się dzieje