18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Katastrofa w Iranie

Trzęsienie ziemi przy elektrowni atomowej. Siły natury czy USA?

Wojciech Kozicki
08.01.2020  19:39
Katastrofa w Iranie - czy to sprawka USA?
Katastrofa w Iranie - czy to sprawka USA? Fot: Twitter/Supremedora

Wojna z USA to może nie być jedyne zagrożenie dla Iranu. W Buszehrze nad Zatoką Perską odnotowano trzęsienie ziemi. Katastrofa jak w Fukushimie wisiała na włosku, bo w pobliżu epicentrum znajduje się elektrownia atomowa.

Fukushima i Czarnobyl mogą się powtórzyć? Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,5 w środę nawiedziło Iran. Media podają, że  jego źródło znajdowało się 10 kilometrów pod ziemią i około 17 km na południowy wschód od miasta Borazdżan. Potwierdzono, że wstrząsy były odczuwalne w elektrowni jądrowej.

Tajna broń USA?

Jak podaje washingtonpost.com, mowa jest nawet o dwóch wstrząsach, z czego drugi to tzw. „wstrząs następczy”. Tymczasem w internecie już pojawiły się teorie spiskowe, że to amerykańska technologia wywołała wstrząs, by osłabić Iran i powstrzymać go przed wyprodukowaniem bomby atomowej.

Przedstawiciele obiektu oświadczyli, że trzęsienie ziemi nie spowodowało ofiar śmiertelni ani szkód, co potwierdziła irańska agencja prasowa IRNA. W internecie można znaleźć jednak mnóstwo zdjęć, które ukazują skalę zniszczeń. Widać na nich m.in. gruzy wielu budynków, w tym domów mieszkalnych.

Irańska elektrownia atomowa została zaprojektowana tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi nawet o sile magnitudzie 9. Jak przypomina washingtonpost.com, obiekt znajduje się w obszarze górskim, który ochrania go przed wstrząsami sejsmicznymi.

Trzęsienie ziemi w Iranie - WIDEO: