18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To już wojna

Iran ostrzelał bazy USA! "Amerykańscy terroryści zabici"

08.01.2020  08:15
Iran ostrzelał bazy USA! "Amerykańscy terroryści zabici"
Iran ostrzelał bazy USA! "Amerykańscy terroryści zabici" Fot: AP/Associated Press/East News

W nocy w środę doszło do ostrzelania przez siły irańskie baz wojskowych USA w Iraku. Donald Trump pisze: "wszystko jest w porządku". Iran informuje o zabiciu 80 "amerykańskich terrorystów".

Konflikt między USA a Iranem przybiera na sile. Po tym, jak na rozkaz Donalda Trumpa, w Iraku zabito irańskiego przywódcę Kassema Sulejmaniego, Irańczycy zapowiedzieli zemstę. Już chwilę po zamachu przywódca duchowy Iranu mówił o krwawym odwecie, później tłum ludzi na ulicach skandował "śmierć Ameryce". Padły słowa o "śmierci amerykańskich dzieci", wyznaczono też nagrodę za głowę Donalda Trumpa.

Trump: jest dobrze

W nocy w środę w Iraku doszło do ostrzału rakietowego amerykańskich baz. Zaatakowane maiły być dwa miejsca, 22-pociskami. Nie wiadomo jeszcze oficjalnie, jak duże są straty i ile jest ofiar. Donald Trump twierdzi jednak, że... nic złego się nie stało.

Na Twitterze prezydenta USA pojawił się wpis, w którym próbuje uspokoić świat, umniejszyć działania Iranu i zapewnić, że nad wszystkim panuje.

Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa obecnie szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze!

- napisał.

Stany Zjednoczone mają zdecydowanie najsilniejszą i najlepiej wyposażoną armię na całym świecie

- dodał.

"Amerykańscy terroryści zabici"

Tymczasem irańskie media informują o udanym, krwawym odwecie. Twierdzą, że USA i świat poznali w końcu ich siłę i możliwości. Podają, że w nocnym bombardowaniu zabitych zostało osiemdziesięciu "amerykańskich terrorystów". Podają, że poważnie uszkodzony został sprzęt, w tym śmigłowce sił USA. Zapowiadają również, że w przypadku odwetu, mają już wyznaczonych 100 kolejnych celów.

Teraz, gdy zrozumieli naszą siłę, nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska z Bliskiego Wschodu

- powiedział generał Mohammad Bakeri, szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych (PAP).

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif zapewnia, że jego kraj nie dąży do wojny, a jedynie - na mocy prawa - broni się przed tchórzliwymi atakami USA.

Zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych Iran podjął i zastosował proporcjonalne środki w samoobronie, atakując bazę, z której został przeprowadzony tchórzliwy atak na naszych obywateli i wyższych rangą przedstawicieli władz. Nie dążymy do eskalacji (sytuacji) ani wojny, ale będziemy bronić się przed jakąkolwiek agresją

- napisał na Twitterze.

AY-COLLECTION/SIPA/SIPA/East News

logo Tu się dzieje