18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat

Szczepienie na Covid-19: 19-latek trafił na OIOM po drugiej dawce

03.02.2021  15:06
Izrael: Szczepienie na Covid-19
Izrael: Szczepienie na Covid-19 Fot: Marcin Bruniecki/REPORTER

Szczepienie na Covid-19 jest jednocześnie najbardziej wyczekaną procedurą dekady, jak i budzącą wielkie obawy. Przypadek 19-latka z Izraela przerazi wiele osób. Nastolatek po przyjęciu drugiej dawki specyfiku trafił na OIOM. 

Szczepienie na Covid-19 ruszyło pełną parą. Wiele osób zapisało się na nie z nadzieją na lepsze jutro i teraz z uwagą czytają one wszystkie doniesienia na temat tej procedury. Niestety, nie zawsze są to wieści pozytywne.

Historia z Izraela niejednego przerazi. 19-letni chłopak przyjął szczepionkę na Covid-19. O ile po podaniu mu pierwszej dawki nie działo się absolutnie nic niepokojącego, o tyle przy zaszczepieniu się drugą dawką wystąpiły działania niepożądane. Nie ma jednak pewności, że ta sprawa to efekt uboczny działania szczepionki. Może być to jedynie przykry i przerażający zbieg niesprzyjających okoliczności.

Izrael: Szczepienie na Covid-19 spowodowało chorobę? 

19-latek zgłosił się do kliniki Terem w Modi'in w niedzielę wieczorem - pięć dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez firmę Pfizer-BioNTech. Izraelczyk narzekał na przyspieszone bicie serca, duszność, a także ból promieniujący do lewej ręki. Szybko okazało się, że nastolatek cierpi na zapalenie mięśnia sercowego.

Fakt, że objawy pojawiły się natychmiast po szczepieniu, budzi podejrzenie, że stan zapalny mogła spowodować reakcja immunologiczna

- oświadczył dr Abdulhadi Farojeh, dyrektor medyczny Terem.

Do tej pory nie ma jasnego potwierdzenia, ze reakcja młodego organizmu miała związek z przyjęciem szczepionki na Covid-19. Jednakże wiadomo, że do tej pory zgłoszono kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego po podaniu preparatu przeciw COVID-19.

19-letni Izraelczyk nie cierpiał na żadne inne choroby. Nieleczone zapalenie mięśnia sercowego może prowadzić do arytmii, a nawet śmierci w wyniku zaburzeń pracy serca. Miejmy nadzieję, że szybka reakcja lekarzy uratuje życie nastolatka.

Izrael aktualnie posiada renomę światowego lidera szczepień przeciwko Covid-19. Jest to także jedyne państwo, w którym zaleca się szczepienia kobiet w ciąży i młodzieży od lat 16. Oby takie postępowanie wyszło im w przyszłości na plus.

Czytaj także