18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zalecenia

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Wojciech Kozicki
02.12.2020  18:47
Jak nosić maseczkę? WHO sugeruje ostre restrykcje
Jak nosić maseczkę? WHO sugeruje ostre restrykcje Fot: Piotr Molecki/East News

Jak prawidłowo nosić maseczkę? Czy restrykcje dotyczące maseczek powinny być ostrzejsze? WHO apeluje, by kraje dotknięte pandemią dokręciły śrubę swoim obywatelom. Czy szykuje się reżim pandemiczny?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze niedawno oświadczyła oficjalnie, że maseczki co prawda nie zatrzymają transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, ale warto je nosić. W środę wydała jednak nowe zalecenia, w których wskazuje, że osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus, powinny obowiązkowo nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli wentylacja nie jest odpowiednia.

WHO o maseczkach - sugeruje ostre restrykcje

WHO tym samym aktualizuje wytyczne z czerwca. Powinniśmy nosić maseczki, nawet w pomieszczeniu, gdy można zachować dystans 1 metra. Zalecenia dotyczą wszystkich, w tym dzieci i studentów. Maseczki powinny być noszone również na zewnątrz.

Na tym jednak zaostrzone wytyczne się nie kończą. WHO apeluje również o „uniwersalne zasłanianie ust i nosa” we wszystkich placówkach służby zdrowia, nawet na stołówkach i w pomieszczeniach socjalnych. Polski rząd najwyraźniej zainspirował się WHO, bo od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące noszenia maseczki w pracy.

Pracownicy służby zdrowia, którzy zajmują się pacjentami z koronawirusem, mogą nosić maski N95, jeśli są dostępne, ale są one jedyną sprawdzoną ochroną przy wykonywaniu procedur generujących aerozol (AGP) – ogłasza ONZ. (Polsat News)

Kilka dni temu WHO oświadczyła, że nadciąga kolejna fala zachorowań na koronawirusa. Organizacja już teraz apeluje o ostrzejsze restrykcje i obostrzenia, by przygotować się na wiosenny atak patogenu.

Czytaj także