18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to zaboli Polaków

Jan Paweł II krył pedofilię w kościele? O wszystkim wiedział

Emilia Waszczuk
10.11.2020  20:26
Jan Paweł II krył pedofilię w kościele?
Jan Paweł II krył pedofilię w kościele? Fot: Giulio Napolitano/Shutterstock

Jan Paweł II był świadomy pedofilii księży i krył ich przestępstwa? Watykan publikuje szokujący raport, który kładzie się cieniem na papieża Polaka i jego przyjaciela kardynała Stanisława Dziwisza.

Świat znów żyje sprawą pedofilii w kościele. W Polsce TVN wyemitował film "Don Stanislao" o kardynale Stanisławie Dziwiszu, który przez lata krył przestępstwa swoich kolegów w sutannach. Wcześniej Watykan nałożył surową karę na kardynała Henryka Gulbinowicza oskarżanego o pedofilię. W USA grzmi z kolei o sprawie kardynała Theodore'a McCarricka, który również miał gwałcić nieletnich chłopców.

Jan Paweł II krył pedofilię?

Były już kardynał Theodore McCarrick został w 2019 roku zdegradowany i wydalony ze stanu duchownego przez papieża Franciszka. We wtorek 10 listopada Watykan opublikował liczący 490 stron raport na temat ex-duchownego. Wynika z niego, że nie tylko kardynał Stanisław Dziwisz - wierny druh i przyjaciel Jana Pawła II wiedział o pedofilii nowojorskiego księdza, ale też uparcie go krył. Ponadto na jaw wyszło, że świadomość niecnych uczynków miał papież Polak.

Publikujemy raport z bólem z powodu ran, które sprawa ta wywołała u ofiar, ich rodzin, w Kościele w Stanach Zjednoczonych, w Kościele powszechnym

- powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Okazuje się, że szok i ból raport sprawić może też wielu Polakom...

Jan Paweł II awansował pedofila

W obszernym dokumencie znajdują się zeznania 90 świadków, dziesiątki listów, transkrypcji z archiwów kościelnych i innych dokumentów, stanowiących dowody na pedofilię McCarricka. Jest też jasny dowód na to, że Jan Paweł II mimo wiedzy o jego przestępstwach, pomógł mu w awansie!

O przestępstwach kardynała McCarricka Watykan alarmowany był w 1999 roku, gdy duchowny starał się o nominację na metropolitę Nowego Jorku. Wtedy Jan Paweł II poprosił nuncjusza USA o sprawdzenie zarzutów. Śledztwo ponoć nie przyniosło konkretnych dowodów, a dodatkowo papież dostał od kardynała list. W nim McCarrick zarzekał się, że jest niewinny, nigdy nie uprawiał seksu - ani z kobietą, ani z mężczyzną, z osobą dorosłą, ani nieletnią. Mimo poważnych oskarżeń, Jan Paweł II miał duchownemu uwierzyć i zgodził się na jego awans.