18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojna zrobiła swoje

Jest oświadczenie Watykanu! Chodzi o papieża Franciszka

30.08.2022  16:05
Papież Franciszek o wojnie w Ukrainie
Papież Franciszek o wojnie w Ukrainie Fot: PIXEL2020/Shutterstock

Papież Franciszek na początku wojny w Ukrainie komentował ją w sposób, który wszystkich mógł zaniepokoić. Teraz Watykan wydaje w tej sprawie oświadczenie. Czy to wszystko tłumaczy?

Papież, jako pasterz dusz, powinien zawsze opowiadać się po stronie dobra. Jednakże papież Franciszek postanowił skomentować trwający konflikt zbrojny w Ukrainie w sposób, który nie spodobał się wielu osobom. Za naszą wschodnią granicą od pół roku dzieją się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym świecie. Dlaczego Watykan nie zareagował stanowczo?

Papież Franciszek o wojnie w Ukrainie. Watykan wydaje oświadczenie

Jak zaznaczył papież, "gwałtowna agresja" przeciwko temu krajowi "nie zatrzymuje się". Ataki na ludność cywilną uznał  za "nieludzkie" i "bluźniercze". Głowa Kościoła Katolickiego zapewniła jednocześnie, że "nie ma dla nich usprawiedliwienia". Jednocześnie jednak zaznaczał, że ta wojna jest "winą nas wszystkich". Z tej przyczyny Watykan postanowił zająć stanowcze stanowisko.

Watykan wydał specjalne oświadczenie, tłumacząc, uznawane za kontrowersyjne wypowiedzi papieża Franciszka o wojnie w Ukrainie. Przekonują Was tym samym do swoich racji?

Należy je odczytywać jako głos podniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako zajęcie stanowiska politycznego

- czytamy w komunikacie Stolicy Apostolskiej. Po raz pierwszy wspomniano, że wojnę rozpoczęła Rosja.

Oświadczenie to ukazało się po prawie tygodniu polemik, jakie wywołały słowa Franciszka, który nazwał "biedną dziewczyną" córkę ideologa Kremla Aleksandra Dugina, Darię, zabitą w zamachu bombowym w pobliżu Moskwy. Myślicie, że wyniknie z tego kryzys wizerunkowy?