18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest decyzja

Johnson&Johnson wycofany! Koniec szczepionki w kraju

03.05.2021  20:34
Johnson&Johnson wycofany z Danii
Johnson&Johnson wycofany z Danii Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Johnson&Johnson to jedna z dostępnych w naszym kraju szczepionek. W przeciwieństwie do innych - jest to specyfik jednodawkowy. Tymczasem preparat został wycofany w Danii. Skąd taka decyzja? Możecie dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Johnson&Johnson zostanie wycofany z Danii. Władze chcą z niego zrezygnować tak samo, jak wcześniej z podawania w granicach kraju AstraZeneki. Niektórzy obywatele są przekonani, że takie ruchy doprowadzą do znacznego opóźnienia procesu szczepień.

Media, w tym m.in. tabloid "BT", twierdzą, że władze Danii podjęły już decyzję o rezygnacji ze szczepień preparatem Johnson & Johnson. Jednocześnie przekazano, że postanowienie w tej sprawie ma zostać ogłoszone wkrótce.

Johnson&Johnson znika z Danii

Tymczasem w Polsce, podczas majówki, w miastach wojewódzkich chętni z wystawionym e-skierowaniem mogli skorzystać ze szczepienia tym preparatem w mobilnych punktach szczepień. Zainteresowanie było ogromne - sprawę bardzo ułatwiał fakt, że w przeciwieństwie do reszty dopuszczonych do stosowania szczepionek jest to specyfik jednodawkowy. Dlaczego więc w tym samym czasie inny europejski kraj zupełnie rezygnuje z tej szczepionki?

Według tamtejszych władz szczepionka Johnson&Johnson ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Dmuchając na zimne, rząd woli z niego zrezygnować.

Obywatele są jednak przekonani, że takie decyzje znacznie wydłużą czas wyszczepiania społeczeństwa. Tymczasem rekomendacji na temat szczepionki Johnson&Johnson nie zmienia Europejska Agencja Leków. Uznano, że korzyści płynące ze stosowania szczepionki Johnson & Johnson znacznie przewyższają ryzyko.

Czytaj także
Przeczytaj więcej