18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bolesne!

Johnson&Johnson zapłaci wielkie odszkodowanie za spowodowanie raka

02.06.2021  09:31
Johnson&Johnson i gigantyczne odszkodowania
Johnson&Johnson i gigantyczne odszkodowania Fot: SOPA Images/SIPA/SIPA/East News

Johnson&Johnson będzie musiał wypłacić gigantyczne odszkodowanie kobietom, które zachorowały na raka jajnika przez ich produkt. Wszystko spowodował puder dla niemowląt, który w swoim składzie zabierał azbest.

Decyzja o tym, że Johnson&Johnson wypłaci tak wielkie odszkodowanie owym kobietom - została podjęta tuż po tym, jak Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację firmy wobec wyroku z 2018 roku. 

Aktualnie Johnson&Johnson znany jest przede wszystkim z wynalezienia jednodawkowej, wektorowej szczepionki na Covid-19. Parę lat tematu wszyscy mówili jednak o tym, że firma będzie zmuszona do wypłacenia ogromnego odszkodowania kobietom, które używając pudru dla niemowląt tej marki - zachorowały na raka jajnika przez kontakt z obecnym w specyfiku azbestem.

Johnson&Johnson wypłaci gigantyczne odszkodowania

Sąd w St. Louis w 2018 r. uznał, że proszek na bazie talku spowodował raka jajnika u 20 kobiet i przyznał każdej z nich 25 mln dolarów odszkodowania. Było to szóste najwyższe zasądzone odszkodowanie w historii prawa w USA - łącznie odszkodowanie opiewa na 2,1 mld dolarókwotę w.

Johnson&Johnson wciąż ma za swoimi plecami ponad 25 000 procesów sądowych w tej samej sprawie. Jeśli chodzi o felerny puder dla niemowląt - J&J wycofał produkt z półek w USA i Kanadzie w zeszłym roku. Pierwotny werdykt spowodował znaczny spadek udziałów J&J.

Firma apelowała do Sądu Najwyższego, że tak wysokie odszkodowanie jest niezgodne z konstytucją. Tymczasem poszkodowane kobiety utrzymywały z kolei, że lata oszustw J&J na temat ich produktu i lekceważenie zdrowia klientów uzasadniają przyznanie odszkodowania za straty moralne.

To one ostatecznie wyszły z tej sprawy z tarczą, chociaż straconego zdrowia już nic im nie wróci.

Czytaj także
Przeczytaj więcej