18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec tego dobrego

Były prezydent aresztowany. Ma sporo za uszami

16.02.2022  14:59
Były prezydent trafi za kratki?
Były prezydent trafi za kratki? Fot: Ulf Wittrock/Shutterstock

Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję ws. byłego prezydenta Hondurasu Orlando Hernandeza. Polityk trafi do aresztu w związku z oskarżeniami o wspieranie karteli narkotykowych, przemycających zakazane substancje na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Juan Orlando Hernandez pod koniec stycznia bieżącego roku zakończył drugą kadencję prezydentury, przekazując stołek Xiomarze Castro z honduraskiej partii lewicowej Libertad y Refundacion.

Zaraz po tym trafił na celownik władz USA, które podejrzewają go o współpracę z kartelami narkotykowymi. Według tamtejszych służb Hernandez pomagał przemytnikom w przerzucaniu nielegalnych substancji do Stanów Zjednoczonych.

Były prezydent Hondurasu zatrzymany

Rozmowy dotyczące przekazania byłego prezydenta w ręce amerykańskiego sądu były prowadzone podczas spotkania nowej prezydent Hondurasu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Castro poinformowała wtedy o chęci współpracy oraz zapowiedziała "wydanie wojny handlowi narkotykami, nędzy, korupcji i bezrobociu".

Honduraski Sąd Najwyższy wydał nakaz aresztowania, przez co wkrótce Hernandez prawdopodobnie stanie przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Polityk zapewnia, że "jest gotów do wszelkiej współpracy".

logo Tu się dzieje