18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

antyszczepionkowcy w furii

KARY FINANSOWE ZA BRAK SZCZEPIENIA! Ostre prawo, ale prawo

08.01.2022  11:57
Kary finansowe za odmowę szczepienia? Nowy pomysł na antyszczepionkowców
Kary finansowe za odmowę szczepienia? Nowy pomysł na antyszczepionkowców Fot: EIDON/REPORTER

Omikron się szerzy, więc trzeba wprowadzić obowiązek szczepień. Co zaś z tymi, którzy odmówią? Antyszczepionkowcy będą płacić!

Omikron rozprzestrzenia się po świecie, jest też w Polsce. W niektórych krajach wybitnie zaraźliwa mutacja już zdominowała poprzednie wersje i sprawiła, że liczba nowych zakażeń kosmicznie wystrzeliła. W Polsce wedle oficjalnych danych mamy zaledwie nieco ponad sto przypadków omikronu, nieoficjalnie odpowiada on już za kilkanaście procent wykrywanych zakażeń. Skąd te rozbieżności? A stąd, że nad Wisłą sekwencjonuje się mutację tylko w nielicznych, wybranych próbkach.

Duży problem z nową mutacją mają między innymi Włosi, postanowili więc ostro działać. Już od dłuższego czasu obowiązuje u nich nakaz posiadania paszportów covidowych i zakaz wchodzenia bez nich między innymi do komunikacji publicznej czy punktów gastronomicznych. Niedawno doszło do tego prawo zakładające zakaz chodzenia do pracy dla antyszczepionkowców i ucinanie im pensji. Teraz wprowadzono kolejne przepisy.

Obowiązkowe szczepienia i kary za ich brak

We Włoszech wprowadzono prawo zakładające obowiązek szczepień dla wszystkich obywateli powyżej 50 roku życia. Razem z nowym rozporządzeniem w życie wejść mają kary dla osób, które odmawiają zaszczepienia się (osoby powyżej 50 r.ż), a także dla wszystkich tych, którzy łamią wymóg legitymowania się certyfikatem covidowym (niezależnie od wieku). Rząd przewidział tu grzywnę w wysokości 100 euro. Nowe prawo wejść ma w życie od początku lutego.

Włosi się nie cackają i ostro podchodzą do kwestii pandemii. Świadczy o tym choćby oburzenie społeczeństwa na... zbyt niską karę dla antyszczepionkowców i proepidemików łamiących restrykcje. Twierdzą, że 100 euro to zdecydowanie za mało!

Cała lista surowych kar dla antyszczepionkowców

Tymczasem rząd włoski przypomina: to niejedyna kara, jaka czeka na niepokornych obywateli. I wymienia pozostałe grzywny i kary, a wśród nich:

  • od 600 do 1500 euro za wejście do miejsca pracy bez certyfikatu covidowego
  • odcięcie od pensji i zawieszenie w obowiązkach za brak przepustki (certyfikatu)
  • 400-1000 euro za wejście bez certyfikatu do miejsc dostępnych tylko dla osób zaszczepionych, w tym restauracji, środków transportu zbiorowego, klubów, siłowni czy placówek kultury.

Wyobrażacie sobie podobne rozwiązania w Polsce?