18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rosja za to odpowie?

Katastrofa humanitarna w Mariupolu. LUDZIE UMIERAJĄ Z ODWODNIENIA

11.03.2022  10:10
katastrofa humanitarna w Mariupolu. Brakuje juz nawet wody do picia
katastrofa humanitarna w Mariupolu. Brakuje juz nawet wody do picia Fot: AP/Associated Press/East News

Rosjanie nie ustają w atakach na ludność Mariupola. Ukraińskie miasto jest w stanie katastrofy humanitarnej. Ludziom brakuje już nawet wody do picia.

Trwa szesnasta doba wojny w Ukrainie. Największe miasta pozostają ponoć pod kontrolą Ukraińców, jednak część z nich mierzy się z ogromnymi problemami. Przez rosyjskie ataki ludzie uwięzieni są w domach lub schronach, zaczyna brakować pożywienia i wody oraz leków, a armia Putina stale bombarduje dzielnice mieszkalne i utrudnia bądź uniemożliwia ewakuację.

Jednym z najbardziej dotkniętych wojną miast jest Mariupol. Tam sytuacja określana jest jako katastrofalna. Odnotowano pierwsze przypadki śmierci z odwodnienia.

Mariupol głoduje

Jak informuje Sasza Wołkow z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), w Mariupolu brakuje leków, zwłaszcza dla pacjentów chorujących ciężkie choroby, także przewlekłe. Już kilka dni temu splądrowano apteki i sklepy. Mieszkańcy zgłaszają brak żywności dla dzieci.

Wszystkie sklepy i apteki zostały splądrowane cztery do pięciu dni temu. Niektórzy wciąż mają żywność, ale nie wiem, jak długo jeszcze. Wiele osób zgłasza, że brakuje jedzenia dla dzieci. Ludzie mówią o różnych potrzebach dotyczących leków, przede wszystkim dla osób z cukrzycą i chorujących na nowotwory, ale nie ma już możliwości zdobycia ich w mieście

- relacjonuje Sasza Wołkow.

Członek Czerwonego krzyża donosi, że w mieście nie ma elektryczności, dostaw gazu, ogrzewania i wody. rada miasta stara się dostarczać żywność mieszkańcom, dostawy te są jednak niewystarczające.

Rosjanie chcą zrównać Mariupol z ziemią?

Mariupol od początku inwazji Rosji na Ukrainę jest jednym z głównych celów bombardować. W ostrzałach rakietowych niszczone są budynki mieszkalne, w ostatnich dniach zaatakowano szpital położniczy.

Ofiar wśród cywilów jest tak dużo, że ich ciała chowane są w masowych grobach. Zdaniem ukraińskiego MSW Rosjanie zabili już około 1000 mieszkańców miasta.