Ogłoszono stan wyjątkowy

Katastrofa w Rosji. Gigantyczny wyciek i skażenie!

Wojciech Kozicki
04.06.2020  10:14
Wyciek z elektrowni w Rosji - chcieli ukryć katastrofę?
Wyciek z elektrowni w Rosji - chcieli ukryć katastrofę? Fot: Sharjah24 News

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że w Kraju Krasnojarskim został wprowadzony stan wyjątkowy. Potwierdzono, że nastąpił gigantyczny wyciek oleju z elektrowni w Norylsku i możliwa jest katastrofa ekologiczna na Morzu Arktycznym.

Kraj Krasnojarski w Rosji zmaga się z wyciekiem oleju z elektrowni w Norylsku. Władimir Putin skrytykował urzędników za bardzo późną reakcję. Jak donoszą rosyjskie media, służby krajowe o wycieku dowiedziały się z mediów społecznościowych i to aż dwa dni po incydencie. Czy urzędnicy próbowali ukryć katastrofę?

Wyciek oleju i katastrofa ekologiczna w Rosji

Na terenie elektrowni koncernu Norilsk-Taimyr od czwartku pracuje ponad 250 osób z ciężkim sprzętem. Wiadomo już, że do wycieku doszło 29 maja, a zagrożenie bagatelizowano i nawet nie oceniono jego skali. Jak na razie zebrano ok. 80 ton paliwa, usunięto 800 metrów sześciennych zanieczyszczonej gleby i przepompowano około 260 ton oleju napędowego z miejsca wypadku.

Wyciek zanieczyści wody rzeki Ambarnaja i skaził glebę na znacznym obszarze w okolicach Norylska. Syberyjskie służby z Murmańska zainstalowały na rzece kilka linii separatorów i starają się zebrać warstwę oleju z powierzchni – informuje WP.pl

Rosyjskie media donoszą, że doszło do rozszczelnienia zbiorników, z których wyciekło co najmniej 210 tys. ton oleju napędowego. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną wycieku mógł być pożar lub uderzenie w zbiornik z paliwem. Jak ocenia BBC, wyciek oleju przepłynął rzeką już ponad 12 kilometrów, barwiąc wodę na czerwono.

Prezydent Putin się nie cacka. Prowadzone są już trzy postępowania karne, a do aresztu trafił kierownik jednej z sekcji elektrociepłowni. 

To nie pierwszy raz, gdy doszło do wycieku w tej elektrowni. W 2016 roku również wyciekł z niej olej, a rzeka stała się czerwona – informuje BBC.

Wyciek z elektrowni w Rosji  - Putin krytykuje urzędników [WIDEO]

Czytaj także