18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rośnie ryzyko katastrofy

Notre Dame może się zawalić. Koniec katedry?

Wojciech Kozicki
27.12.2019  15:37
Pożar Notre Dame - czy katedra zawali się przed rozpoczęciem remontu?
Pożar Notre Dame - czy katedra zawali się przed rozpoczęciem remontu? Fot: Facebook/Les Deux Magots

Pożar Katedry Notre Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Od tamtej pory pojawiają się zaskakujące projekty renowacji i odbudowy. Czy jednak katedra zostanie odnowiona? Okazuje się, że może do tego nie dojść, bo katastrofa budowlana wisi na włosku!

Katedra Notre Dame ma zostać wyremontowana. Jak podają francuskie media i tamtejsze władze kościelne, wkrótce ma ruszyć demontaż 250-kilogramowego rusztowania, które miało być wykorzystane podczas remontu przed pożarem. Okazuje się jednak, że może ono runąć i spowodować katastrofalne zniszczenia.

Zobacz także

Rektor katedry Notre Dame ksiądz Patrick Chauvet ostrzega, że szanse na uratowanie budynku wynoszą 50%. Istnieje ryzyko, że rusztowania spadnie na katedrę i spowoduje zawalenie się trzech sklepień, a nawet zawalenie się całej katedry. Obecnie montowane są wsporniki, by zapobiec tragedii.

Prace renowacyjne mają ruszyć w 2021 roku, a budynek już teraz jest bardzo niestabilny. Remont miałyby potrwać 3 lata, chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron naciska, by ukończyć je przed 2024 rokiem. Wtedy w Paryżu mają odbyć się igrzyska olimpijskie.

Pożar Katedry Notre Dame - WIDEO:

Czytaj także