18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mamy się czego bać

Kolejna epidemia dociera do Polski? Dawny wirus kontratakuje

Bartłomiej Ciepielewski
03.11.2020  17:28
Ptasia grypa powraca
Ptasia grypa powraca Fot: Creaturart Images/Shutterstock

Epidemia koronawirusa przybiera na sile, a naukowcy ostrzegają przed kolejnym, groźnym wirusem. Przewiduje się, że ptasia grypa może niedługo ponownie zaatakować. Czy powinniśmy się bać?

Instytut Badań Weteranyjnych FLI przestrzega przed wybuchem kolejnej epidemii. Ryzyko powrotu ptasiej grypy ocenia jako "wysokie". Hodowcom drobiu zaleca się zamknięcie ptaków w pomieszczeniach hodowlanych, w celu ograniczenia kontaktu z dzikim ptactwem.

Powodem niepokoju jest zwiększająca się liczba chorych na ptasią grypę ptaków, zlokalizowana u wybrzeży Bałtyku i Morza Północnego. Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło już obecność wirusa u dzikich kaczek, myszołowów oraz innych dzikich ptaków na terenie Niemiec. Specjaliści proszą o zgłaszanie władzom wszelkich przypadków zakażeń dzikiego ptactwa.

Czy ptasia grypa zaatakuje ludzi?

Martwe zwierzęta zakażone były wirusami typu H5N8 i H5N5. Dotychczas nie stwierdzono przypadków przenoszenia się tych wirusów na ludzi. Należy jednak zachować ostrożność, szczególnie w przypadku posiadania dużych ferm drobiu. Jeśli wirus zaatakuje ptaki hodowlane, może doprowadzić do ogromnych strat w rolnictwie. Niestety w najbliższym czasie hodowcy nie mogą spać spokojnie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej