18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konkretnie!

NOWY SOJUSZNIK UKRAINY. Zamiast broni wyślą żołnierzy

25.05.2022  15:29
Kolumbia pomoże Ukrainie
Kolumbia pomoże Ukrainie Fot: AP/Associated Press/East News

Ukraina może liczyć na ogromną pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych oraz wielu europejskich krajów, w tym Polski. Niedawno do walki o zniszczenie Putina przyłączyła się Kolumbia. Tamtejsze władze zadeklarowały, że zamiast sprzętu na pomoc wyślą... swoich żołnierzy.

Władze Kolumbii od dłuższego czasu planowały wysłanie pomocy militarnej Ukrainie. Nieoficjalne deklaracje i doniesienia w końcu zostały potwierdzone przez szefa kolumbijskiego resortu obrony Diego Molano Aponte.

Kolumbia, jak zawsze jest zaangażowana w wartości wolności i praw człowieka i w tym przypadku wnosi konkretny wkład… jako globalny kraj partnerski NATO - przekazał polityk.

Kolumbijczycy zamierzają wysłać 11 inżynierów wojskowych, którzy przeszkolą ukraińskich żołnierzy m.in. z neutralizacji min lądowych. Szkolenie zostanie przeprowadzone na terenie jednego z sąsiadujących krajów NATO, lecz władze nie podały jeszcze, o które państwo chodzi. Niewykluczone, że będzie to Polska.

Wielka pomoc militarna

Sprzęt i broń Ukrainie wysyła już ponad 20 krajów, m.in. Polska, Belgia, Kanada, Czechy, Wielka Brytania, Rumunia, Grecja, Niemcy, USA. Jednym z największych darczyńców jest nasz kraj, jednak ze względu na bezpieczeństwo szczegóły dotyczące dostaw są utajniane.

Według nieoficjalnych doniesień ukraińscy żołnierze otrzymali już od sojuszników haubice M777, czołgi T-72M1, BWP-1, systemy przeciwlotnicze S-300 czy polskie wyrzutnie PPZR Piorun. Warto podkreślić, że to tylko mały procent tego, co rzeczywiście trafia do Ukrainy.