18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wow

Unia Europejska uratuje nam życie? Kupi szczepionki na SARS-COV-2

31.07.2020  19:13
UE kupi szczepionki na koronawirusa
UE kupi szczepionki na koronawirusa Fot: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Komisja Europejska walczy o szczepionki przeciw SARS-COV-2. Chce je kupić dla państw członkowskich - już prowadzi negocjacje.

Epidemia koronawirusa szaleje, już mówi się o drugiej fali epidemii na południu Europy, w czasie gdy w Polsce nie minęła jeszcze pierwsza. Co gorsze, w naszym kraju odnotowujemy właśnie rekordowe dzienne liczby wykrywanych zakażeń.

W piątek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który nie podjął żadnych kroków w związku z nagłym, ogromnym wzrostem zakażeń. Jedynie zaplanowali, co zrobią, gdy sytuacja się jeszcze bardziej pogorszy. Tymczasem Unia Europejska działa i stara się wywalczyć ratunek dla wszystkich państw członkowskich.

Unia kupi Polakom szczepionki?

W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała o planach zakupu 300 milionów szczepionek dla mieszkańców Unii Europejskiej. Komisja już porozumiała się z jedną firmą, trwają negocjacje z kolejnymi.

Komisja Europejska robi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki, która jest bezpieczna i chroni ich przed koronawirusem. Dzisiejszy krok z firmą Sanofi jest pierwszym ważnym kamieniem węgielnym znacznie szerszej europejskiej strategii szczepień. Wkrótce pojawi się ich więcej. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma innymi firmami

- powiedziała Ursula von der Leyen.

Jak na razie nie ma jeszcze pewnej i skutecznej szczepionki, nie wiadomo też, komu uda się wynaleźć tę najlepszą. Szefowa KE podkreśla jednak, że Unia negocjuje z różnymi producentami, by być przygotowaną na szybkie działanie i pomoc ludziom.

Zwiększa to nasze szanse na szybkie uzyskanie skutecznego środka przeciwko wirusowi. Szczepionka byłaby naprawdę dobrem globalnym. Jesteśmy zdecydowani pomóc zapewnić dostęp również bardziej narażonym krajom, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu

- powiedziała von der Leyen.

Przeczytaj więcej
Komentarze